Bruselj/Helsinki – Evropska komisija pripravlja novo časovnico za širitev schengenskega območja brez notranjih meja za novinke v Evropski uniji, med njimi tudi na Slovenijo. Koliko se bo širitev odmaknila v prihodnost od sedanjega ciljnega datuma v oktobru 2007 oziroma kakšen bo nov ciljni datum zanjo, sicer tiskovni predstavnik komisarja za pravosodje, svobodo in varnost Franca Frattinija, Friso Roscam Abbing, ni povedal.
Potrdil pa je, da schengenski informacijski sistem druge generacije (SIS II) ne bo operativen do aprila prihodnje leto, kar je skrajni rok, ki bi še omogočil vstop novink v schengen oktobra 2007. Kako velika zamuda se obeta SIS II, ni povedal, dejal pa je, da bo komisar Frattini časovnico članicam povezave predstavil na neformalnem zasedanju notranjih ministrov v Tampereju konec septembra oziroma na oktobrskem rednem zasedanju v Luksemburgu.
"Pretekli teden se je sestala delovna skupina za SIS II in razpravljala o reviziji časovnega načrta, cilj pa je bil opredeliti, kdaj bo sistem operativen," je dejal Roscam Abbing. Vzpostavitev SIS II je nujen pogoj za širitev schengena, saj sedanji SIS dovoljuje sprejem do največ 18 članic, medtem ko na vrata območja brez notranjih meja trka precej več držav: novinke v EU in Švica.
Zamuda zaradi tehnično-operativnih razlogov?
Med razlogi za zamudo pri vzpostavljanju SIS II je Frattinijev tiskovni predstavnik navedel celo vrsto "tehnično-operativnih" razlogov: težave pri informacijski bazi v Strasbourgu in zahtevnost integracije sedanjega SIS v novi sistem, spomnil pa je tudi, da niti vse pravne podlage za schengensko širitev niso sprejete. "Integracija SIS v SIS II bo zahtevna, saj ne prihaja le veliko novih držav, temveč tudi številne nove kategorije," je med drugim dejal.
Na očitke številnih novih članic EU, tudi Slovenije, da v ozadju zamude pri schengenski širitvi niso tehnično-operativni razlogi, temveč politični, predvsem pomanjkanje politične volje, pa se Roscam Abbing ni odzval, prav tako tega ni storil glavni tiskovni predstavnik komisije Johannes Laitenberger.
Več kot leto dni zamude
Formalna napoved priprave nove časovnice za schengensko širitev sicer sledi vrsti izjav v zadnjih mesecih, da bo pri širjenju območja brez notranjih meja v EU prišlo do zamude. Da SIS II ne bo pripravljen pravočasno, je tako julija potrdil komisar Frattini, ki pa je izrazil pričakovanje, da bo zakasnitev le nekajmesečna, morda do oktobra ali novembra 2007. O zamudi pri naslednjem koraku, torej dejanski širitvi, pa ni želel govoriti.
Diplomatski viri so nazadnje omenjali možnost, da bo zamuda enoletna, po povsem zadnjih informacijah pa bi bila lahko tudi daljša. Dodatna ovira je namreč to, da do širitve lahko pride le ob menjavi voznih redov, ki se zgodi dvakrat letno - na poletni oziroma zimski vozni red. Nova časovnica bo sicer še predmet razprav, tako kot prvotno pa naj bi jo potrdili notranji ministri EU ter tudi voditelji povezave.
Janša: Storili bomo vse za čim manjšo schengensko zamudo
Slovenija in druge kandidatke za vstop v schengensko območje bodo storile vse, da bo zamuda pri širitvi tega območja brez notranjih meja čim krajša in da bodo finančne posledice čim manjše, je danes ob robu vrha Evropske unije in azijskih držav v Helsinkih napovedal slovenski premier Janez Janša.
"Ob robu vrha je bilo veliko pogovorov na to temo. Jasnih odgovorov glede časovnice širitve še ni, nova časovnica se še pripravlja. Smo pa kandidatke za schengen trdno odločene, da naredimo vse, da bo potencialna zamuda čim krajša in da bodo stroški oziroma finančne posledice čim manjše," je dejal premier.
Premier je sicer ponovil, da v ozadju očitne zamude niso le tehnični problemi. "Nekateri sicer obstajajo, saj gre za zahteven projekt, za nove članice in tudi stare, ki morajo opraviti prehod. Prav tu se nekaj očitno zapleta," je še ocenil Janša.
V “schengenu” zdaj 15 držav
V schengenskem območju je trenutno 15 držav, 13 starih članic EU ter Norveška in Islandija. V prihodnjem krogu širitve naj bi vanj, kot omenjeno, vstopilo osem vzhodno- in srednjeevropskih novink v EU ter Švica. Kandidatke se na ta korak že intenzivno pripravljajo in so trenutno v fazi evalvacije, ki naj bi bila sklenjena do konca letošnjega leta. Za vse je vstop v schengen sicer ena od strateških prioritet.