London - Državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol je v Londonu na posvetovanjih predstavnikom britanskega predsedstva EU predstavil stališča Slovenije glede prihodnje finančne perspektive povezave za obdobje 2007-2013. Slovenija spodbuja britansko predsedstvo, da čim prej pripravi pogajalski predlog, obenem pa pričakuje, da bo pogajalsko izhodišče zadnji kompromisni predlog luksemburškega predsedstva, ki na junijskem vrhu ni dobil podpore, je po pogovorih dejal Koprol.
Slovenija spodbuja britansko predsedstvo, da čim prej pripravi svoj predlog nove finančne perspektive, saj je za državo časovna dimenzija izredno pomembna, je poudaril Koprol.
Britansko predsedstvo je po neuspehu junijskega vrha EU, na katerem voditelji povezave niso uspeli doseči dogovora o prihodnji finančni perspektivi, prevzelo delo na pogajanjih o perspektivi ter med julijem in septembrom sklenilo povabiti delegacije vseh držav članic na bilateralna posvetovanja. London se je ob prevzemu predsedovanja deklarativno zavzel za nadaljevanje pogajanj na osnovi doslej opravljenega dela.
Na posvetovanjih v Londonu je bila Slovenija tako šesta po vrsti, je pojasnil Koprol. Posvetovanja bodo potekala do 20. septembra, London pa bo nato o zaključkih obvestil odbor stalnih predstavnikov držav članic v Bruslju. Ponovna posvetovanja bodo sledila v oktobru, novembra pa naj bi britansko predsedstvo predstavilo pogajalski predlog, je še dodal. V interesu Slovenije je, da se pogajanja sklenejo čim prej, da bi se država lahko pripravila na črpanje evropskih sredstev z letom 2007.
Ker dogovor o finančni perspektivi za obdobje 2007-2013 ni bil sklenjen junija, bo pa bo Slovenija kot ena statistična regija kmalu izpadla iz kroga upravičenk za največji del pomoči iz strukturnih in kohezijskega sklada, saj je njen bruto domači proizvod v obdobju 2001-2003 že presegel mejo 75 odstotkov povprečja unije. Država se je zato odločila, da si bo prizadevala doseči razdelitev države na statistične regije.