Ljubljana - "Slovenija podpira demokratično Srbijo in njeno evropsko perspektivo," obe državi pa druži "neomajno prijateljstvo", temelječe na 70 letih življenja v skupni državi, je na novinarski konferenci ob današnjem enodnevnem uradnem obisku srbskega zunanjega ministra Vuka Draškovića v Sloveniji poudaril slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel. Gosta je sprejel tudi premier Janez Janša, z obema sogovornikoma pa je Drašković spregovoril tudi o vprašanju Kosova.
Rupel: Tudi EU potrebuje Srbijo
"Ponosni smo, da sodelujemo z demokratičnimi silami v Srbiji, ki jih zelo značilno predstavlja kolega Drašković," je dejal Rupel. Izpostavil je tudi pomen integracije držav zahodnega Balkana v Evropsko unijo in ocenil, da EU ne bo popolna, dokler bo med Slovenijo in Grčijo obstajal prostor, ki ni vključen v povezavo. "Težko si predstavljam EU brez Srbije. Tudi EU potrebuje Srbijo," je še menil Rupel. Nadaljnjo slovensko podporo in konkretne oblike pomoči v procesu sprejemanja reform in prevzemanja evropskih standardov pa je Draškoviću zagotovil tudi Janša, ki se je z Draškovićem pogovarjal o razvoju političnega in gospodarskega sodelovanja med državama, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Zahvala Sloveniji za podporo
Odnosi med državama so čedalje boljši, sta menila Rupel in Drašković, srbski zunanji minister pa se je Sloveniji zahvalil predvsem za podporo pri približevanju Srbije Evropski uniji in zvezi Nato. Kot je povedal Drašković, bo Slovenija v vlogi srbske zagovornice nastopila tudi na vrhu zveze Nato, ki bo konec meseca potekal v Rigi. Slovenija je za Srbijo najboljši zgled, na katerem se lahko uči, je še poudaril Drašković.
Ob tem je ocenil, da ni pametno, da se Srbiji vedno znova postavljajo ovire pri njenem približevanju evroatlantskim povezavam, in omenil pogoj sodelovanja s haaškim sodiščem. Pogoji bi bili hitreje izpolnjeni, če bi bila Srbija že del teh struktur oziroma če bi pristopna pogajanja že potekala, je menil. Vsekakor pa se Srbija ne bo vrnila v preteklost, je zagotovil Drašković.
Srbski gost se je z obema sogovornikoma pogovarjal tudi o vprašanju Kosova. Janši je predstavil srbska stališča v zvezi z vprašanjem prihodnjega statusa te pokrajine in izrazil upanje, da bo končna rešitev predstavljala maksimalni možni kompromis med obema stranema. Na novinarski konferenci pa je poudaril, da je Kosovo "edino boleče vprašanje srbskega naroda", ki lahko, če bo rešitev vsiljena s strani "močnih", destabilizira celotno regijo.
Slovenijo zaprosil za pomoč pri iskanju kompromisa glede Kosova
Kot je povedal Drašković, je Slovenijo zaprosil za pomoč pri iskanju kompromisne rešitve, s katero ne bi bil nihče ponižan, nihče zmagovalec in nihče poraženec. Pri tem je poudaril, da je čas, da tudi kosovski Albanci pokažejo pripravljenost na kompromis, namesto da vztrajajo pri svojem izhodiščnem stališču, da je zanje sprejemljiva le neodvisnost Kosova. "Upam, da še obstaja prostor za kompromis," je dejal. Ta pa bo v končni fazi odvisen tudi od politične volje znotraj kontaktne skupine, je še menil.
Poudaril je tudi, da Ustanovna listina Združenih narodov, ki zagotavlja ozemeljsko celovitost držav, ne dovoljuje odstopanj od tega pravila. Da bi bilo Kosovo izjema, je pravno nedopustno, je dejal Drašković ter se pri tem skliceval tudi na podporo Rusije, ki je po njegovih navedbah povedala, da ne bo odstopila od črke prava, ker bi bilo to v nasprotju z njenimi interesi.
Vse separatistične regije po svetu čakajo, kaj se bo zgodilo na Kosovu, zato ni mogoče, da bi bilo Kosovo poseben primer in da se z rešitvijo statusa te pokrajine ne bi ustvaril precedens z daljnosežnimi posledicami, je poudaril. Pri tem je srbski gost Srbijo in Kosovo primerjal s Kitajsko in Tajvanom, ki živi samostojno življenje, a je formalno del Kitajske. Srbija si želi rešitve, ki bi Kosovu omogočila maksimalno samostojnost v srbskem državnem okviru, je še povedal.
Čestitke za novo srbsko ustavo
Na novinarsko vprašanje, kaj so slovenski sogovorniki menili o novi srbski ustavi, ki Kosovo v preambuli opredeljuje kot sestavni del Srbije, je Drašković odgovoril, da so mu "vsi sogovorniki" čestitali za novo ustavo. Janša je sprejem nove srbske ustave pozdravil kot ustavnopravno prekinitev z režimom nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, so sporočili iz premierovega kabineta. Premier pa je izpostavil tudi pomen nadaljnjega demokratičnega razvoja Srbije in izrazil upanje, da bodo januarske parlamentarne volitve potrdile takšno usmeritev.
Srbski zunanji minister je Slovenijo obiskal skupaj s skupino 28 srbskih kmetovalcev, ki so v okviru slovensko-srbskega projekta od nedelje na obisku v slovenskih vaseh, da bi se seznanili s prednostmi, ki jih prinaša članstvo v Evropski uniji.
Gre za prvi obisk Draškovića v Sloveniji, odkar je Črna gora razglasila neodvisnost, pa tudi prvi obisk kakega srbskega predstavnika, odkar v Srbiji velja nova ustava. Zunanja ministra Slovenije in Srbije sta se v zadnjih mesecih sicer sestala dvakrat, nazadnje septembra ob robu 61. zasedanja Generalne skupščine ZN.