Slovenski BBC ugaša mikrofone

Slovenski sodelavci BBC se bodo danes opoldne še zadnjič pojavili v radijskem etru prek večine od svojih 24 partnerskih postaj v Sloveniji.

Objavljeno
23. december 2005 09.34
Stojijo: Jasna Kuljaj, sedanja voditeljica Turistice na televiziji Slovenija, ki je bila prva in očitno zadnja pripadnica šeste generacije slovenskih BBC-ijecev, na BBC-iju pa je lani delala sedem mesecev, urednik Brane Kastelic (na BBC-iju od leta 1
London - Slovenski sodelavci BBC se bodo danes opoldne še zadnjič pojavili v radijskem etru prek večine od svojih 24 partnerskih postaj v Sloveniji. Mikrofone slovenskega studia BBC v Bush Houseu v središču Londona bodo ob 12.15 še zadnjič "ugasnili" - po več kot 64 letih obstoja, so sporočili iz slovenskega uredništva BBC. V zadnji oddaji se bodo od poslušalcev poslovili vsi člani slovenskega uredništva, med njimi tudi njegov prvi glas, 86-letna Lisa Houlton, rojena Hirsch.

Vodstvo BBC World Service je 24. oktobra sporočilo, da zapira 8 od 12 evropskih uredništev: poleg slovenskega tudi bolgarsko, češko, grško, hrvaško, madžarsko, poljsko in slovaško uredništvo. Ostajajo pa albansko, makedonsko, romunsko in srbsko uredništvo BBC. Slovenski BBC je še vedno dostopen na svetovnem spletu (www.bbcslovene.com), s katerega se bo slovensko uredništvo poslovilo konec januarja prihodnje leto.

Generalni direktor BBC World Service Nigel Chapman je takrat na vprašanje, zakaj zapirajo tudi slovensko uredništvo, ki je imelo poleg grškega največ poslušalcev (8,6 odstotka) odgovoril: "Res je, da je imelo slovensko uredništvo sprejemljivo veliko poslušalcev in da jih ima že dolgo, vendar je na podlagi vseh kriterijev - to pa so geopolitični pomen Slovenije, obseg svobode in neodvisnosti medijev v slovenski družbi in učinek uredništva - težko opravičevati trošenje znatnega dela denarja za ta del Evrope, ko pa drugi deli sveta bolj potrebujejo bogatejši, razvitejši BBC World Service, kot ga trenutno ponujamo."

Večina evropskih uredništev BBC se poslavlja ne zaradi svojega neuspeha, ampak v manjši meri zaradi uspeha držav, v katera so oddajali (njihove demokratizacije in svobodnih medijev), v večji meri pa zato, ker se je BBC odločil za televizijo v arabščini, zanjo pa ni dobil novega denarja, je v sporočilu zapisal urednik slovenskega uredništva BBC Brane Kastelic.

Slovensko uredništvo BBC je bilo ustanovljeno 22. aprila 1941.