Slovenski dijaki zmrzujejo, pa ne zaradi plinskega spora

Kljub temu, da v Sloveniji plinske krize zaenkrat še ne občutimo, dijaki v nekaterih slovenskih šolah zaradi starega in dotrajanega ogrevalnega sistema zmrzujejo.

Objavljeno
09. januar 2009 12.08
An.D.
An.D.
Ljubljana/Maribor - V zadnjih dneh, ko je zima pokazala svojo pravo sliko in so se temperature spustile krepko pod ledišče, ljudje marsikje po vzhodni Evropi zmrzujejo. Razlog za to je pomanjkanje plina, saj je Rusija zaradi spora z Ukrajino zaustavila dobavo plina v evropske države. Prebivalci Slovenije ene najbolj perečih energetskih kriz po naftni v sedemdesetih letih zaradi zadostnih zalog zaenkrat ne občutijo, kljub temu pa je slišati, da nekateri slovenski dijaki v učilnicah zmrzujejo.


Krivci stari in dotrajani ogrevalni sistemi?

 

Na prvi šolski dan po novoletnih praznikih se je zaradi zgolj desetih stopinj predčasno zaključil pouk za približno 600 dijakov mariborske Srednje šole za oblikovanje prehitro končal, trenutno pa se s hladnimi učilnicami s temperaturo okrog 15 stopinj Celzija spopadajo na Ekonomski šoli Ljubljana, kjer naj bi nekateri učenci zaradi mraza celo bojkotirali pouk.


V obeh primerih naj bi bil za nezadostno temperaturo v šolskih prostorih kriv star in dotrajani ogrevalni sistem. Na Delo.si smo v zvezi z reševanjem problematike poklicali v obe šoli, pa tudi na Ministrstvo za šolstvo. V Mariboru so težave z ogrevanjem zaenkrat uspešno rešili, tako, da pouk sedaj nemoteno poteka, na Ekonomski šoli Ljubljana, uradne izjave zaradi odsotnosti ravnateljice Eve Kardelj Cvetko do ponedeljka ne dajejo.

 

Na ministrstvu obljubljajo, da bodo težave odpravili

 

Z ministrstva za šolstvo in šport so nam sporočili, do so za težave z ogrevanjem na Srednji šoli za oblikovanje v Mariboru izvedeli iz medijev. Po pogovoru z ravnateljico so ugotovili, da so učenci prišli v neogrevane učilnice, ker je bil toplotni režim v času počitnic zaradi velikih materialnih stroškov ogrevanja, postavljen na minimum, na sistemu talnega in radiatorskega ogrevanja pa so bile ugotovljene napake, ki so jih s pomočjo izvajalcev že odpravili. Zavedajo se, da je na šoli potrebno vzpostaviti racionalen in varčen sistem ogrevanja, zato bodo "skušali na podlagi kriterijev v smislu varčne rabe energije in razpoložljivih finančnih sredstev sanirati obstoječi objekt".


Investicijo v rekonstrukcijo in obnovo Ekonomske šole Ljubljana je ministrstvo vključilo v proračun za leti 2008 in 2009. Kljub načrtovani prenovi so lanskega septembra na podlagi vloge s šolo sklenili pogodbo o financiranju interventnih primerov, katere predmet je bila prenova toplotne postaje v višini 6066 evrov, ki je bila izvedena lanskega septembra. Težave z ogrevanjem, ki nastopile zaradi znižanja temperatur, izvajalec že odpravlja, vkolikor pa napake ne bo mogoče sanirati do ponedeljka, bo šola zamaknila pouk štirih oddelkov v drugo izmeno.

 

Na ministrstvu tudi zagotavljajo, da so lani samo za energetsko sanacijo šol oziroma kotlovnice zagotovili približno 2.200.000 evrov in s tem rešili vse takrat prispele vloge.