Slovenski veleposlanik v Črni gori Jernej Videtič je za črnogorski časnik Vijesti potrdil, da na veleposlaništvu v tej državi poteka interna preiskava. Videtič pri tem ni razkril podrobnosti, saj postopek še ni končan.
Da je bil na slovenskem veleposlaništvu v Podgorici opravljen izredni nadzor, so potrdili tudi na zunanjem ministrstvu. Na MZZ so navedli, da so bile pri delu veleposlaništva ugotovljene določene nepravilnosti, v interesu preiskave pa več podrobnosti niso posredovali. Radio Slovenija je ob tem neuradno izvedel, da gre za preiskavo nepravilnosti pri izdaji vizumov, in sicer v smislu, da jih je konzul brezplačno izdal tudi tistim, ki jim jih ne bi smel.
V skladu z zakonom o vizumskih olajšavah, ki velja od začetka leta, in deklaracijo o liberalizaciji oz. fleksibilnosti vizumskega režima, ki sta jo med slovenskim predsedovanjem sprejeli Slovenija in Francija in ki velja za vse države Zahodnega Balkana, obstaja 16 kategorij, za katere veljajo vizumske olajšave.
Plačila vizumov, ki sicer stanejo 35 evrov, so tako na primer oproščeni avtoprevozniki, ki so člani avtoprevozniškega združenja, študentje, upokojenci in določeni poslovneži. Konzul ima odgovornost, da na podlagi predane dokumentacije določi, kateri skupini pripada prosilec, interpretacija sporazuma pa je pogosto odvisna od fleksibilnosti držav oz. konzula. Prav v tem smislu je bila po poročanju Radia Slovenija uvedena preiskava na veleposlaništvu v Podgorici. Po podatkih Radia Slovenija pa že tudi poteka policijska preiskava.
V črnogorski policiji presenečeni
V črnogorski policijski upravi so bili nad informacijami, da naj bi Veber zahteval podkupnino za izdajo vizumov, presenečeni. "Črnogorska policija o tem ni obveščena," je povedal vir v vrhu črnogorske policijske uprave.
Veber je sicer za črnogorski tednik Monitor nedavno povedal, da na konzulatu izdajo od 60 do 100 vizumov dnevno, kar je 20 odstotkov več kot minulo leto. Dejal je tudi, da zavrnejo zgolj odstotek ali dva prošenj in da se le redko kdo pritoži na postopek.
Vebru, ki je v diplomacijo prišel iz policijskih vrst, naj bi mandat v Podgorici kmalu potekel, želel pa naj bi se vrniti na staro delovno mesto.