Ljubljana - Za Slovenijo je dobro, da aktualno vlado sestavljajo tri stranke, članice evropske ljudske stranke. Tudi programska usmeritev in zaveza teh strank je porok, da bo Slovenija uspela z dosledno javnofinančno, monetarno in fiskalno politiko, ki bo omogočila zanesljiv prevzem evra in izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev, je po četrtkovem srečanju vrha koalicije na današnji novinarski konferenci dejal predsednik stranke in okoljski minister Janez Podobnik.
Med vsebinami, ki so jih obravnavali na četrtkovem koalicijskem vrhu, je Podobnik omenil, da so si vzeli več časa za poglobljeno oceno o tem, kako se izvaja protokol koalicijskih poslanskih skupin. Ob tem je ponovil svoje prepričanje, da so poslanci SLS trden in korekten člen vladne koalicije v DZ. Kot je dodal vodja poslanske skupine Jakob Presečnik, poslanci SLS podpirajo rešitve, ki se jih dogovorijo v koaliciji, in bodo to delali tudi v bodoče.
Podobnik je na četrtkovem srečanju zaznal tudi "dodatni signal", da se Sloveniji obeta uvedba pokrajin. Po njegovih besedah je koalicija usklajena in tudi SLS podpira predlog besedila člena ustave, ki govori o tem.
Poleg tega so se dogovorili, da bo posebno srečanje koalicije na temo partnerstva za razvoj po 28. marcu, ko bodo vse parlamentarne stranke odgovorile na pismo, ki ga je predsednik vlade in SDS Janez Janša posredoval predsednikom parlamentarnih strank, je povedal Podobnik. Glede sporazuma o partnerstvu, ki ga je Janši posredoval predsednik SD Borut Pahor, sicer meni, da bi bilo narobe, če bi preveč časa namenili postopkom, kajti to je lahko vnaprejšnji alibi za eventuelni neuspeh. Po njegovih besedah se v SLS želijo pogovarjati predvsem o vsebini.
Podobnik je napovedal tudi udeležbo delegacije SLS na kongresu evropske ljudske stranke, ki bo 30. in 31. marca v Rimu. SLS bo na kongresu, ki bo tudi volilni, podprla kandidaturo Alojza Peterleta za enega od podpredsednikov evropske ljudske stranke, kar bi bilo po njegovem mnenju veliko priznanje za Slovenijo. Še pred kongresom, prihodnji petek, pa bodo vse članice evropske ljudske stranke iz Slovenije gostile 80 županov iz avstrijske ljudske stranke. Med drugim se bodo pogovarjali o čezmejnih projektih med Slovenijo in Avstrijo.
Erjavec: Vlade ne sestavljajo izključno desnosredinske stranke
Po skoraj letu in pol delovanja aktualne slovenske vlade se zdi odveč pojasnjevati, da vlado sestavlja koalicija štirih strank, je v sporočilu za javnost zapisal minister za obrambo in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Dejstvo, da v vladi sodeluje tudi DeSUS kot levosredinska stranka pa v nasprotju z izjavami predsednika SLS Podobnika samo po sebi govori, da aktualne vlade ne sestavljajo izključno desne oziroma desnosredinske stranke, članice Evropske ljudske stranke, je še zapisano v sporočilu ministrstva za obrambo.
Demokratična stranka upokojencev Slovenije v okviru vladne koalicije uspešno uresničuje svoje temeljne programske usmeritve, še posebej na področju socialne politike. Z dosedanjim delom v vladni koaliciji pa se je stranka izkazala kot verodostojna in kredibilna članica, je zapisano v sporočilu ministrstva za obrambo.
Svojo vlogo v vladi razumemo kot odgovorno delo, ki nam je bilo zaupano s strani slovenskih državljank in državljanov, zanj pa prevzemamo polno odgovornost. To pa pomeni, da so dosedanji uspehi slovenske vlade tudi rezultat našega delovanja v vladni koaliciji. DeSUS je torej, prav tako kot druge koalicijske partnerice, "porok, da bo Slovenija uspela z dosledno javnofinančno, monetarno in fiskalno politiko, ki bo omogočila zanesljiv prevzem evra in izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev," še poudarja Erjavec v odgovoru na Podobnikovo današnjo izjavo.
"Kot predsednik vladne koalicijske stranke in minister v slovenski vladi zato ne sprejemam izjav predsednika SLS Janeza Podobnika in nad njimi izražam začudenje. To še toliko bolj, ker ima prav njegova stranka največ izkušenj iz delovanja v različnih koalicijskih vladah v minulem desetletju in pol," je še zapisal Erjavec.