Ljubljana - Poslanci SLS so v skladu z napovedmi danes popoldne v parlamentarno proceduro vložili resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Podpisniki resolucije so poleg vseh poslancev SLS tudi poslanci SNS in poslanka madžarske narodnosti Maria Pozsonec.
"Cilj pobude za sprejem resolucije je, da se tudi državni zbor kot najvišji državni organ jasno in nedvoumno opredeli do odprtih mejnih vprašanj z republiko Hrvaško," je glede na sporočilo SLS dejal prvopodpisani poslanec stranke Josip Bajc.
Dosedanji slovenski način reševanja odprtih mejnih vprašanj s Hrvaško ni prinesel niti izboljšanja odnosov s Hrvaško niti ni pripomogel k reševanju odprtih vprašanj. Obenem pa je Slovenija s pristajanjem na hrvaško politiko izvršenih dejstev iz meseca v mesec slabšala svoj položaj in izhodišča za neposredna ali posredna pogajanja s Hrvaško za dokončno določitev meje, poudarjajo pri SLS.
Resolucija izhaja iz stanja na dan 25. junija 1991
Resolucija izhaja iz dosedanjih stališč Slovenije, ki kot osnovo za rešitev mejnih vprašanj s Hrvaško postavljajo stanje na dan 25. junija 1991, kar je bil tudi dogovor slovenske in hrvaške vlade na Brionih 10. junija lani. Resolucija po navedbah SLS tudi poudarja, da Slovenija ima in ji tudi pripada teritorialno prost dostop na odprto morje, da je slovenski celoten Piranski zaliv, zaselki južno od Dragonje, ozemlje na slovenski strani Mure v Prekmurju in se zavzema za pravične rešitve na drugih delih slovensko-hrvaške meje.
Resolucija je usklajena z ugotovitvami bele knjige
Resolucija po navedba SLS pomeni izvajanje koalicijskega sporazuma, ki so ga SDS, SLS, NSi in DeSUS podpisale decembra 2004, vsebinsko pa je usklajena tudi z ugotovitvami bele knjige zunanjega ministrstva, ki je bila predstavljena 19. junija. SLS zato obžaluje, da poslanci nekaterih strank, ki so doslej izpostavljale pomen zaščite slovenskega ozemlja in državljanov, niso med sopodpisniki resolucije, vseeno pa pričakuje njihovo podporo ob razpravi in glasovanju v DZ.
SDS, DeSUS in LDS ne bodo podprle resolucije
Koalicijski SDS in DeSUS sta že pred vložitvijo resolucije v parlamentarno proceduro sporočili, da je ne bosta podpisali. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je minuli teden pojasnil, da resolucije ne bodo podpisali, ker glede na strokovnost in zahtevnost vprašanja to ni ustrezen način. Tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je povedal, da predloga resolucije ne bodo podpisali. Vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok pa je prav tako pred dnevi dejal, da v resoluciji ni podana nobena dodana vrednost k stališčem stranke glede rešitve vprašanja, da pa bodo odločitev še sprejeli.
Predsednik opozicijske LDS Jelko Kacin je danes potrdil, da poslanska skupina LDS ne bo podprla predloga resolucije SLS o meji s Hrvaško. Kot je pojasnil, je "resolucija v tem trenutku nepotrebna ter korak nazaj in vstran od zgodovinskega dogovora Drnovšek-Račan" in za Zagreb "polna negativne in nepotrebne destruktivne energije".
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč pa je že minuli teden dejal, da bi se morala najprej država oziroma zunanje ministrstvo "nesporno jasno opredeliti do predloga resolucije, šele potem bi se politično opredeljevale posamezne stranke".