Šmartinsko jezero, turistična priložnost na plečih zanesenjakov

Novoustanovljeni zasebni zavod prevzel Brkatega soma Opuščena Jezerska kraljica bo do nadaljnjega ostala na vodi.

Objavljeno
15. april 2017 13.38
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Župan Bojan Šrot je pred občinskim praznikom napovedal, da bosta nezakoniti ladjici na Šmartinskem jezeru odstranjeni. Lastnik Robert Stepišnik pa pravi, da ju ne bo odstranil, dokler ne bodo končani vsi sodni postopki. Medtem pobudo na Šmartinskem jezeru prevzemajo mladi iz kluba adrenalinskih športov Džampa, ki vlivajo upanje, da ponudba na priljubljeni lokaciji ne bo ugasnila.

Po sprejetju državnega prostorskega načrta za to območje pred sedmimi leti se je zdelo, da bo ponudba na Šmartinskem jezeru naravnost vzcvetela, a je še vedno nadvse skromna. Devetnajst let je na jezeru s svojima ladjicama, ena je plula, druga je bila zasidrana, vztrajal Robert Stepišnik. Inšpekcijske službe so plovbo leta 2015 prepovedale, Stepišnik pa še danes pravi, da je za to kriva tudi občina, ker da v vsem tem času ni omogočila legalizacije območja, kjer sta ladjici privezani: »Zaradi občine sem prenehal delati in zaradi njih nisem mogel zakonito delati. Mogoče bi bilo drugače, če bi bil kdo drug. Če bi se drugače pisal.«

Z občino je Stepišnik že nekaj let v sporu, odprtih je več postopkov na sodišču, tudi kazenski, Stepišnika je namreč občina kazensko ovadila. Ladjici in privez tako že dobro leto in pol samevajo ter počasi propadajo in kot kaže še lep čas ne bo drugače. Denarja za odstranitev Stepišnik nima: »Niti slučajno ne mislim ničesar umikati, dokler ne bodo končani vsi postopki. Poleg tega imajo s tem neke ideje tudi fantje iz Džampe, ki nadaljujejo delo na jezeru. Sploh pa sem prepričan, da je ladjica edina stvar, ki bo na jezeru delala turizem. Vsi niso za adrenalinske športe. Ladjico pa lahko vsak uporablja.«

Vodni športi in skrb za družbo

Stepišnik je že pred leti razlagal, da bi morala občina, če bi hotela, da bi se na Šmartinskem jezeru razvijal turizem, ustanoviti zavod, ki bi se ukvarjal samo s tem. Namesto občine so to naredili fantje iz kluba adrenalinskih športov Šmartinsko jezero – Džampa. Ustanovitelj kluba Tomaž Seničar je na začetku aprila registriral zasebni Zavod za šport in turizem Šmartinsko jezero, ki bo te dni podpisal pogodbo z občino o najemu kavarne Brkati som. Kavarno je občina postavila pred dvema letoma in jo dala v upravljanje Celjskemu mladinskemu centru (CMLC), ki pa je imel z Brkatim somom samo izgubo. Lani je prejšnje vodstvo mladinskega centra kavarno oddalo v najem zavodu Prihodnost, ki pa je spet pustil dolgove, skupno 7000 evrov brez obresti. »Takoj ko sem prevzela vodenje centra, sem Brkatega soma predala občini. S tem se CMLC ne more ukvarjati,« je dejala direktorica Tina Rosina Košir.

Programi za (neaktivne) otroke

Seničar, ki je z Džampo na Šmartinskem jezeru prisoten že dve leti, meni, da je prav njihov program za razvoj jezera dober: »Tu vztrajamo, ker smo domačini, naši načrti pa so dolgoročni. Tu je veliko neizkoriščenih možnosti, pa ne govorim le o Šmartinskem jezeru. Imamo veliko pedagogov in športnih pedagogov, ki so brez zaposlitve, na drugi strani pa cel kup neaktivnih otrok in staršev, ki zaradi službe nimajo časa. Otroci in mladi tako lahko na jezeru s strokovnim vodstvom preživljajo proste trenutke. Samo ponudba kavic je premalo. O tem sploh ne bi razmišljali, če ne bi imeli podpore stroke. S takim programom rešujemo probleme sodobne družbe, učinki pa so multiplikativni.«

Kljub temu bo občina, ki je zagotovila nove sanitarije s tuši, načrtuje pa, kot je povedal Šrot, tudi dograditev pešpoti okoli jezera in obnovo skakalnic, morala aktivneje sodelovati na jezeru. Del problema bo zagotovo varovanje, na kar je opozarjal že Stepišnik. Trenutno varovanja ni, Džampi so že ukradli tri supe in celo hladilnik. Medtem ko občina in Stepišnik nista našla skupnega jezika, se mladi v Džampi pogovarjajo tudi z njim in iščejo možnosti sodelovanja, Džampa je tako že doslej uporabljala pokrit pomol, ki ga je postavil Stepišnik.