Ljubljana - Izvedenci Evropske unije bodo ta teden v Sloveniji nadaljevali postopek evalvacije pripravljenosti države na vstop v schengensko območje, predviden za oktober 2007. Tokrat je na vrsti kopenska meja, evalvacija na tem področju pa velja za najbolj obsežno in zahtevno.
Skupina 15 izvedencev EU, v kateri je 13 strokovnjakov iz držav članic EU ter predstavnici Evropske komisije in Generalnega sekretariata Sveta EU, vodi pa jo predstavnik avstrijskega predsedstva, bo v Sloveniji od danes do 19. maja.
V schengensko območje predvidoma oktobra 2007
Predstavniki Generalne policijske uprave bodo izvedence seznanili z organizacijo dela slovenske policije pri nadzoru državne meje, s pooblastili, sodelovanjem z drugimi državnimi organi in tujimi policijami, rezultati dela ter pripravami na polno uveljavitev schengenskega pravnega reda za Slovenijo. Izvedenci se bodo nato odpravili na teren in v prihodnjih dneh pripravljenost Slovenije na prevzem schengenskega pravnega reda pri nadzoru kopenske meje predvidoma preverili tudi na postajah mejne policije, mejnih prehodih in policijskih postajah ob državni meji na treh policijskih upravah, in sicer v Kopru, Krškem in Mariboru.
V skladu s postopkom po vsakem obisku izvedenska ekipa pripravi poročilo o ugotovitvah in morebitna priporočila, ki jih bo po potrditvi na Svetu EU prejela Slovenija. Doslej je Slovenija prestala schengensko evalvacijo na treh področjih, to so policijsko sodelovanje, varstvo podatkov in nadzor morske meje, konec junija pa bo kot zadnja na vrsti evalvacija zračne meje, izvedenci EU pa bodo preverjali tudi področje izdajanja vizumov.
Odločitev o tem, katere od novih članic EU so pripravljene na vstop v schengensko območje, naj bi sredi prihodnjega leta sprejel Svet EU. "Če bo proces evalvacije uspešno zaključen v predvidenem roku in če se bo schengenski informacijski sistem druge generacije vzpostavil v predvidenem roku, lahko upravičeno pričakujemo, da se bo Slovenija v schengensko območje vključila oktobra prihodnje leto," je dejal pomočnik direktorja uprave uniformirane policije Marko Gašperlin.
Vzpostavitev schengenskega informacijskega sistema druge generacije (SIS II) je nujni pogoj za sprejem novih držav oziroma širitev schengenskega območja z oktobrom 2007. Vendar pa naj bi se, kot opozarjajo diplomatski viri v Bruslju, nakazovala zamuda pri vzpostavljanju tega sistema.