SNS poziva k preiskavi o vetrnih turbinah

Prvak SNS Zmago Jelinčič je na vlado naslovil pobudo, naj razišče ozadje in možnosti korupcije za gradnjo 33 vetrnih turbin.

Objavljeno
10. avgust 2006 12.57
Vetrne elektrarne na Danskem
Ljubljana - Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je na vlado naslovil pobudo, naj razišče ozadje in možnosti korupcije, ki je po mnenju poslancev SNS "zagotovo prisotna pri podelitvi soglasja" ministrstva za okolje in prostor izvajalcu Elektro Primorska za gradnjo 33 vetrnih turbin.

V SNS so prepričani, da so v koruptivna dejanja vpleteni med drugim tudi predsednik države Janez Drnovšek , minister za okolje in prostor Janez Podobnik ter nekdanji minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač.

Milijarda evrov za posel z vetrom

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ocenil Jelinčič, gre pri izdanem soglasju po eni strani za primer namernega uničevanja slovenske naravne dediščine, po drugi strani pa za "kričeč primer" podkupninske afere, saj so "strokovne analize pokazale, da naložba ni smotrna in ni gospodarsko upravičena". Jelinčič je izpostavil še visoko denarno vsoto, milijardo evrov, kolikor naj bi bil celoten posel vreden.

Zaradi tega poslanska skupina SNS od vlade zahteva, da preuči celoten potek dela od prvih pogovorov takratnega predsednika vlade Drnovška s španskim kraljem preko akta prejšnjega ministra za okolje Kopača, s katerim je ta spremenil okvire varovanega območja Natura 2000, pa vse do zadnjega Podobnikovega podpisa, ki je po ocenah SNS "nož v hrbet okoljevarstveni politiki sedanje vlade".

Še več vpletenih?

Zraven že omenjenih v SNS menijo, da so v koruptivna dejanja vpleteni še direktor Elektro Primorska David Valentinčič, župan Ilirske Bistrice Anton Šenkinc, direktorica urada za okolje Tanja Dolenc ter določeni drugi uslužbenci ministrstva za okolje in prostor. Jelinčič je zahteval, da naj primer preišče tudi komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos, vlada pa naj naloži tudi preiskovalna dejanja zaradi suma kaznivega dejanja dajanja in jemanja podkupnine.

"Raje nov jedrski blok v Krškem kot pa vetrne turbine"

Kot je znano, je Agencija RS za okolje 26. junija Elektru Primorska izdala okoljevarstveno soglasje za postavitev 33 vetrnih turbin elektrarn Volovja reber nad Ilirsko Bistrico. Jelinčič je sicer mnenja, da nikjer v Sloveniji ni smiselno postavljati vetrnih elektrarn, saj nimamo območja s stalnimi vetrovi. Kot bolj primerno možnost je navedel nove hidroelektrarne na spodnji Savi, meni pa tudi, da bi lahko naredili še en blok jedrske centrale v Krškem, ki je ob današnji tehnologiji "absolutno varna".