Ljubljana - Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je predsedniku republike Janezu Drnovšku poslal pismo, v katerem pozdravlja njegovo pobudo za rešitev krize v zahodni sudanski pokrajini Darfur, so v sredo zvečer sporočili iz urada predsednika države. "V veliko zadovoljstvo mi je, da posvečate toliko pozornosti temu velikemu in še nerešenemu spopadu v Afriki," je zapisal Solana, ki je tudi predlagal sklic sestanka na visoki ravni o Darfurju v Bruslju.
Zaradi tega spopada civilno prebivalstvo v tej regiji doživlja nedopustno nasilje, hkrati pa je ogrožena stabilnost v sosednjih državah, še zlasti v Čadu, je dodal Solana. "Vaši predlogi za ukrepanje in vaš namen, da v kratkem obiščete Sudan in Čad, so zelo dobrodošli," je med drugim zapisal Solana. Kot je sicer na novinarski konferenci v torek sporočil Drnovšek, bo Sudan in Darfur predvidoma obiskal 13. in 14. februarja, ob tem pa ne bo obiskal sosednjega Čada, kot je bilo sprva predvideno.
Visoki predstavnik EU tako kot slovenski predsednik verjame v učinkovitost konkretnih dejanj. "V Darfurju lahko verjetno še bolj kot drugod le odločni ukrepi celotne mednarodne skupnosti napravijo konec spopadu, ki že predolgo traja," je zapisal. Solana je spomnil, da je sam to regijo že obiskal oktobra 2005, to je Kartum in El Facher v Darfurju in nato še Čad.
Solana stalno vzdržuje stike s pomembnimi akterji, udeleženimi pri tem vprašanju, kot so ZDA, ZN in Afriška unija. "Med drugim sem jim predlagal, da bi v kratkem v Bruslju sklicali sestanek na visoki ravni, ki bi omogočil nadaljnje korake v tej zadevi," je zapisal Solana in dodal, da se ta predlog v precejšnji meri pokriva z Drnovškovo zamislijo o sklicu mednarodne konference na to temo.
Razmere v Darfurju pomembne za prihodnost Afrike
"Dejansko je zdaj za to primeren trenutek. Afriška unija je oznanila svojo namero, da postopoma prepusti zadevo Združenim narodom, ki se že pripravljajo na prevzem. Za to bo potrebna resolucija Varnostnega sveta in nedvomno bo treba prepričati tudi vlado v Kartumu. Vendar pa moramo hkrati vsi skupaj še bolj pritisniti na vse strani, zbrane v nigerijski Abuji, da bodo v najkrajšem času sklenile mirovni sporazum ali vsaj trdnejši sporazum o prekinitvi ognja, ki bo postopoma pripeljal do ponovne vzpostavitve miru," je zapisal Solana.
Visoki predstavnik EU še meni, da je vprašanje Darfurja bistvenega pomena za stabilnost celotnega afriškega kontinenta. "Leto 2006 bo v tem oziru ključno leto. Če se bodo volitve v Demokratični republiki Kongo dobro odvile in če se bo vojna v Darfurju končala, bo Afrika to lahko razumela kot ogromen in nedvomno odločilen korak na poti k miru in stabilnosti, Evropska unija pa se bo lahko veselila svojega pomembnega prispevka k razrešitvi teh dveh vprašanj, ki sta danes njeni glavni prednostni nalogi na afriški celini".