Pri nakupu šolske torbe si je treba vzeti čas za izbiro, saj ni dovolj, da je otroku všeč, ampak mora biti tudi uporabna in varna. Preveriti je treba zlasti, da ni pretežka, saj bi preveliko breme lahko okvarilo otrokovo hrbtenico.
Dobra šolska torba ne sme biti težja od kilograma, opozarjajo strokovnjaki. Starši pogosto kupijo trde in obložene torbe, ki so že same veliko težje od kilograma, ko jih napolnijo z zvezki, učbeniki in drugimi potrebščinami, pa pošteno obtežijo otrokovo hrbtenico. Da bi najmlajše šolarje vsaj malo razbremenili, lahko v nekaterih osnovnih šolah knjige puščajo v učilnici. Kljub temu je dobro, če šolsko torbo redno pregledujemo in preprečimo, da bi bila težja zaradi igrač, nepotrebnih knjig, prepolnih velikih peresnic, čevljev, oblek in drugih pripomočkov.
Pri nakupu torbe naj vas torej ne prepriča le njen zunanji videz. Dobra šolska torba namreč otroku omogoča pravilen položaj hrbtenice in nemoteno gibanje. Preverite, ali lahko z njo na ramenih neovirano premika glavo levo in desno ter ali lahko iztegne roke predse in vstran. Torba ne sme biti širša, prav tako strokovnjaki odsvetujejo prevelike, ki segajo prenizko. Na ramenih tudi ne sme biti nameščena previsoko, saj se tako otrok nagne naprej in hodi v nepravilnem položaju.
Vedno bolj priljubljene in tudi koristne so torbe na koleščkih, ki jih otroci z ročajem vlečejo za seboj. Čeprav takšne ne obremenjujejo hrbtenice in so zato dobra izbira, pa se pojavi druga težava, otroci jih namreč preobremenijo z razno kramo. Nošenje pretežke torbe je zlasti naporno po stopnicah.
Dobro je tudi, da ima torba več predalov, saj lahko otrok zvezke in knjige pospravi v zadnji del, težje predmete pa na dno. Zaradi predalov bo v torbi večji red. Pri izbiri bodimo pozorni, da se pokrov odpre na široko. Zelo pomembne so naramnice, ki naj bodo dovolj široke in ne pretrde, hrbtni del pa mora biti oblikovan anatomsko, da se po nastavitvi naramnic dobro prilega otrokovemu hrbtu. Pri gibanju torba ne sme opletati po hrbtu, ročaj za prenašanje v roki pa se mora prilagajati otrokovi dlani.
Šolarjeva soba
Številne nasvete o tem, kako se skupaj z otrokom pripraviti na novo šolsko leto, je na svoji spletni strani pripravila Zveza potrošnikov Slovenije (www.zps.si). Med drugim svetujejo, kako opremiti šolarjevo sobo. »Včasih so pisalne mize zdržale celo šolsko obdobje - od prvošolčkovih prvih črk do pisanja maturitetne naloge. Celo več - pohištvo je prehajalo od enega otroka do drugega. Kaj takšnega zdaj ni več mogoče, a t. i. nastavljivo pohištvo je vedno bolj priljubljeno,« menijo na ZPS.
Za nastavljivo pohištvo je treba seči kar globoko v žep, a se to pri kakovosti kar hitro splača, poudarjajo. Pri testu otroških pisalnih miz, ki ga je opravila nemška potrošniška organizacija, so cene nekaterih najdražjih modelov segale kar do 550 evrov, vendar je za polovično ceno že mogoče kupiti pisalno mizo sprejemljive kakovosti. A pozor: najcenejša za 90 evrov je bila vegasta, njena plošča pa je vsebovala za zdravje škodljive snovi.
Zaželeno je, da lahko delovno ploščo pisalne mize nagnemo za najmanj 16 stopinj, svetujejo v ZPS. Pri risanju otroci uporabljajo nagnjeno ploščo, za pisanje jo poravnamo. Pomembno je, da je za namestitev računalnika plošča globoka vsaj 80 cm, delovna površina pa ravna.
Material naj bo preprost za vzdrževanje, na površini se ne smejo poznati sledovi pisal in črnila. »Najlaže negujemo plošče, zaščitene z umetnimi materiali, bolj naravno pa seveda delujejo plošče iz masivnega lesa, obdelane s posebnimi premazi.«
Izredno pomembna je tudi izbira stola. »Stol mora imeti kolesca in nastavljiv hrbtni naslon, ki se samodejno prilega položaju hrbta. Pomembno je tudi, da sta globina in višina sedeža nastavljivi.« In medtem ko je bilo sedenje pri miru v modi včeraj, danes velja, da je dinamično sedenje primernejše. Na stolu naj otrok večkrat spremeni način sedenja - enkrat pokonci, spet drugič nagnjen naprej ali nazaj.
Pri tem pa je seveda treba paziti na pravilno držo: obe nogi morata počivati na tleh. Stegnenica in golen naj tvorita najmanj pravi kot, prav takšen naj bo položaj nadlahti in podlahti. Višina mize mora biti prilagojena višini komolcev, še svetujejo.
Iz Nedela