Šoltes in Desus uspešna le skupaj

Kaj pravijo o izplenu tega povezovanja rezultati javnomnenjske ankete

Objavljeno
06. marec 2019 06.00
Posodobljeno
06. marec 2019 06.00
Igorja Šoltesa bo do novega mandata evropskega poslanca popeljalo le sodelovanje z Desusom, kaže anketa Ninamedije. FOTO: Blaž Samec
Agnecija Ninamedia je izmerila, kako bi se odrezala naveza evropskega poslanca Igorja Šoltesa in stranke Desus na majskih volitvah v evropski parlament. Po naših informacijah so v anketi ugotovili, da bi Šoltes s samostojno listo zbral približno toliko glasov kot Levica.

To z drugimi besedami pomeni, pojasnjujejo sogovorniki, da je Šoltesova vnovična izvolitev za evropskega poslanca negotova. Prav tako slabo kaže Desusu. Če pa bi nastopili skupaj, Šoltesova izvolitev ne bi bila vprašljiva.

Da omenjena agencija meri, kako uspešen bi bil skupni nastop stranke in evroposlanca na majskih volitvah, smo razkrili minuli petek. Evroposlanec je po merjenih Ninamedie med dvaindvajsetimi najbolj priljubljenimi politiki pri nas na devetem mestu, medtem ko mu je Mediana v svoji zadnji anketi izmerila še večjo podporo in ga uvrstila v prvo peterico najbolj priljubljenih politikov. Vendar to za ponovitev evropskega mandata ni dovolj.

Da obstaja možnost sodelovanja med Šoltesom, ki sicer vztraja, da bo v drugi polovici meseca v vsakem primeru začel zbirati podpise podpre za svojo listo, in Desusom, sta včeraj priznali obe strani. Dokončnega dogovora pa še ni, saj je morebitno povezovanje še v fazi »tipanja, veliko pa da se bo dogajalo v prihodnjih dneh«.

Ninamedia je v minulih dneh preverjala tudi rezultat, če bi se politiki zmogli povezati še na osi s SAB in SMC. Meritev je pokazala, da bi se odstotek podpore v tem primeru pomembno zvišal. Ob tem so še ugotovili, da bi tako povezovanje vplivalo na izid NSi, saj bi poseglo v volilni bazen te stranke in znižalo podporo njeni listi kandidatov. To pravzaprav ni presenečenje, saj so starejši oziroma upokojeni volivci, tudi po izkušnjah NSi, že v preteklosti prehajali med Desusom kot tradicionalno prvo izbiro ter NSi kot drugo izbiro starejših volivcev. Prav ta starostna kategorija volivcev (60 let in več) predstavlja tudi največji delež aktivnega volilnega telesa.
image
Igorja Šoltesa bo do novega mandata evropskega poslanca popeljalo le sodelovanje z Desusom, kaže anketa Ninamedije. FOTO: Blaž Samec