Sova bo napela oči in ušesa: za opremo 1,3 milijona

Prodaja državnega premoženja: Kdo je naredil izbor »nepotrebnih« 26 nepremičnin, nam v Sovi niso povedali.

Objavljeno
10. julij 2012 22.44
Dejan Karba, notranja politika
Dejan Karba, notranja politika
Hiše, stanovanja in deli poslovnih stavb, v katerih po državi deluje Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova), se zaradi menjave lokacije prostorov, ki so navadno skriti pred javnostjo oziroma niti najbližji sosedje ne vedo, kdo in zakaj jih uporablja, pogosto prodajajo oziroma kupujejo. »Krožijo«. A tako velikega posega v nepremičnine državne obveščevalno-varnostne agencije na račun nakupa nove, specialne operativne tehnike v agenciji ne pomnijo.

Črnčec je prodajo premoženja Sove nakazal že marca

Sova nepremičnine potrebuje za zasliševanja, sestanke z viri, načrtovanje in tudi za mednarodna sodelovanja ter sestanke na vseh ravneh. Trenutno Sova še upravlja 48 nepremičnin različnih tipov (poslovni prostori, stanovanjski prostori, sobe, garažni prostori …), ki so last Republike Slovenije, na dvanajstih lokacijah pa ima nepremičnine najete. A kmalu se bo morala od šestindvajsetih nepremičnin posloviti.

Ker je Sova kot vladna služba podrejena izključno predsedniku vlade – k čemur moramo prišteti še ideološko-politično profiliranost Sovinega zdajšnjega direktorja Damirja Črnčeca –, je idejni boter »klestenja« po Sovinih nepremičninah verjetno premier Janez Janša. Spomnimo se samo »dejavnosti«, ki jih je Janša v Sovi izvajal v času direktorja Matjaža Šinkovca, ki ga je na to funkcijo imenoval septembra 2006. Pred tem je Šinkovec na listi SDS kandidiral na evropskih volitvah, v stranki pa je vodil odbor za obrambo.

Črnčec je tako že konec februarja uporabo prej omenjenega stanovanja na Slovenski cest, ki je bilo namenjeno za mednarodno sodelovanje in sestanke na višji ravni, prepovedal z odredbo. To je storil po tem, ko je prejšnji direktor Sove Sebastjan Selan zahteval, da stanovanje zaradi dotrajanosti prenovijo. Nove so električne in vodovodne napeljave, okna, vrata, podi … S to potezo je Črnčec stanovanje seveda tudi razkril, s čimer ga je za obveščevalno-varnostno dejavnost v bistvu razvrednotil. To, da je stanovanje s tem postalo neuporabno, priznavajo tudi v Sovi: »Stanovanje, ki ga agencija zaradi razkritja lokacije v javnosti ni mogla več uporabljati za opravljanje svoje dejavnosti, je res vključeno v odloku in je že bilo preneseno v upravljanje vladne stanovanjske komisije.«

Izbor narejen skladno z usmeritvami vlade

Kdo je naredil izbor Sovinih »nepotrebnih« nepremičnin, nam iz Sove niso eksplicitno povedali. Sporočili so nam le, da je bil izbor narejen »v skladu z usmeritvami vlade, varčevalnimi ukrepi ter načelom transparentnega in gospodarnega ravnanja s stvarnim premoženjem, ki ga agencija upravlja«. Izbor je bil spomladi potrjen tudi v državnem zboru.

Pet nepremičnin Sove je tako z javnim zbiranjem ponudb, javno dražbo oziroma neposredno pogodbo namenjenih za prodajo, dvajset »lokacij«, ki jih za svoje dejavnosti trenutno uporablja Sova, pa za najem. Katere natančno so te »lokacije«, ni znano, saj v odloku o načrtu ravnanja s stvarnim premoženjem države za leto 2012 za teh dvajset Sovinih nepremičnin niso navedeni podatki o tem, za katere stavbe gre. Morda vlada pričakuje, da bodo Sovine »skrite« prostore najele kakšne druge, tuje obveščevalno-varnostne agencije.

Na naše vprašanje, ali bo zaradi zelo velikega zmanjšanja števila nepremičnin, v katerih deluje Sova, kakorkoli zmanjšana varnostna dejavnost agencije in s tem varnost, obveščenost države, iz Sove odgovarjajo, da ne: »Kroženje nepremičnin je eden od ukrepov v tem segmentu delovanja agencije in ne pomeni krnitve dejavnosti agencije ter s tem manjše učinkovitosti, pač pa predvsem optimiziranje poslovanja ob upoštevanju vladnih varčevalnih ukrepov po eni strani in potreb agencije za izvajanje zakonsko določenih nalog po drugi strani.«

Prihodkov le 435 tisočakov, za opremo 1,3 milijona evrov

Medtem ko vlada s črtanjem nekaterih Sovinih nepremičnin namerava zaslužiti slabih 435.000 evrov (glej tabelo), bo Sova očitno napela svoje oči in našpičila svoja ušesa: za novo opremo Sove namerava država letos odšteti malo manj kot 1,3 milijona evrov. Oprema, aparati, naprave in sistemi za izvajanje Sovinih posebnih oblik pridobivanja podatkov bodo državo stali 750.000 evrov, specialna operativna tehnika 512.000 evrov, 22.000 evrov pa namerava država odšteti za »stroje, aparate in naprave«.

Sicer pa se bo, kot sporočajo iz Sove, »agencija v zvezi z upravljanjem nepremičnin tudi za prihodnja leta zavezala, da bo zmanjševala število nepremičnin, ki jih upravlja, in število najetih nepremičnin. Gre za ukrepe v sklopu racionalizacije poslovanja«.