Ljubljana - V Cankarjevem domu je bila danes osrednja slovesnost ob 15. obletnici ustanovitve Manevrske strukture Narodne zaščite. Predsednik vlade Janez Janša, ki je bil slavnostni govornik, je med drugim poudaril, da projekt manevrske strukture nima primerjave v zgodovini, eden njegovih ključnih ciljev pa je bilo oblikovanje Slovenske vojske. Če takrat ne bi tvegali, danes verjetno ne bi imeli samostojne države, je dejal Janša, ki je bil v tistem času sekretar za obrambo in eden vodilnih v strukturi.
Premier se je v govoru med drugim dotaknil zgodovine Slovencev, v kateri je bila po njegovih besedah vedno prisotna želja po lastni državi. "Blizu suverenosti smo bili ob koncu druge svetovne vojne, vendar je takratna oblast požrla dano besedo," je spomnil Janša. Ključno idejo o osamosvojitvi je dala 57. številka Nove revije, glavno vprašanje po prvih demokratičnih volitvah pa je bilo, kako zagotoviti varen prehod v samostojnost, je izpostavil predsednik vlade.
Spomnil je na nekatere dogodke pred osamosvojitvijo in med drugim dejal, da se je slovenska vlada leta 1990, tudi zaradi razorožitve teritorialne obrambe, ki ji je JLA pobrala okrog 70 odstotkov orožja, soočila z izjemno težkim položajem. Ni namreč imela dovolj močne oborožene sile, s katero bi vojaško zavarovala osamosvojitvene procese, ob tem pa se je tudi v Sloveniji pojavljalo javno nasprotovanje nastanku Slovenske vojske. Skupina ljudi, med katero je premier posebej izpostavil takratnega sekretarja za notranje zadeve Igorja Bavčarja, prav tako enega vodilnih v manevrski strukturi, pa "se je zavedala, da brez lastne obrambne moči ne bo samostojne slovenske države".
Projekt manevrske strukture, ki je imel za enega ključnih ciljev oblikovanje Slovenske vojske, nima primerjave v zgodovini, je poudaril Janša in dodal, da je bilo tveganje veliko, tisti čas pa označil za čas domoljubja in silne zagnanosti. "Če takrat ne bi tvegali, samostojne Slovenije verjetno ne bi bilo." Po 15 letih pa je prav, da tudi širša slovenska javnost spozna takrat skrite aktivnosti, je še povedal premier Janša.
Erjavec: Z Manevrsko strukturo se je začel proces osamosvajanja tudi na vojaškem področju
Zbrane je nagovoril tudi minister za obrambo Karl Erjavec, ki je izpostavil, da se je z Manevrsko strukturo Narodne zaščite začel proces osamosvajanja tudi na vojaškem področju. Po njegovih besedah je bil ta projekt v zadnjih letih nekako pozabljen, zato je letos obrambno ministrstvo s številnimi prireditvami obeležilo spomin na takratne dogodke. Gre namreč za dogodke, ki se jih je treba spomniti in ki si zaslužijo obeležitev, je dejal Erjavec. Manevrsko strukturo lahko postavimo ob bok še dvema velikima dogodkoma v slovenski zgodovini, boju za severno mejo in uporu proti okupatorju med drugo vojno, je dodal.
Med številnimi udeleženci današnje slovesnosti so bili tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, notranji minister Dragutin Mate, minister za zdravje Andrej Bručan, minister za okolje in prostor Janez Podobnik, evropski poslanec Alojz Peterle, minister za finance Andrej Bajuk in Igor Bavčar, v času osamosvajanja sekretar za notranje zadeve.