Sporni dodatki glavnih gasilcev

Celjskemu poveljniku poklicne gasilske enote inšpektorica očita 37.000, krškemu pa 18.000 evrov nezakonitih izplačil.

Objavljeno
30. november 2016 21.12
*rsi+ MNENJA /SOBOTNA
Brane Piano, Janoš Zore
Brane Piano, Janoš Zore
Ljubljana, Celje, Krško – Poveljnika poklicnih gasilskih enot (PGE) v Celju in Krškem sta si nezakonito izplačevala dodatek za stalno pripravljenost. Po trditvah Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPG) je inšpektorat za javni sektor v poklicnih gasilskih enotah v Celju, Krškem in Kopru odkril »še kopico drugih nepravilnosti, s katerimi so se okoriščali nekateri direktorji«.

Joško Žvar
, poveljnik PGE Krško, je od leta 2014 za stalno pripravljenost in nadure prejel 17.921 evrov, poveljnik oziroma direktor PGE Celje Janko Požežnik pa za stalno pripravljenost, delovno uspešnost zaradi več dela in za uspešnost tržne prodaje kar 37.351 evrov. Sindikat je februarja nekatere direktorje PGE prijavil, da si nezakonito izplačujejo dodatke in prispevke k plači. Inšpektorat za javni sektor zapisnikov pregledov še ni objavil, je pa ugotovitve včeraj predstavil sindikat poklicnih gasilcev.

Poveljnika v Celju in Krškem sta si dodatek za stalno pripravljenost izplačevala nezakonito, čeprav sta zanj imela soglasje nekdanjega ministra Romana Jakiča. Soglasje je veljalo le za izjemne primere, ko bi opravljala delo v svojem osnovnem poklicu, dodatke pa sta prejemala vsak mesec. Tako v Krškem kot v Celju imata v pogodbah o zaposlitvi sporna določila za delovno uspešnost, uspešnost za povečan obseg dela, uspešnost za prodajo na trgu, Požežnik pa tudi pravico do življenjskega in nezgodnega zavarovanja za 120 evrov na mesec ter do vsakoletnega preventivnega zdravstvenega pregleda v ustanovi, ki jo sam izbere.

»Gre za odgovornost svetov zavodov, predvsem predsednikov, ki sklepajo z direktorji nezakonite pogodbe,« so povedali v sindikatu in dodali, da so direktorji nezakonite dodatke dobili pod pretvezo, da so poveljniki gasilske operative. V SPG vztrajajo, da direktorji nimajo opravljene šole za poklicne gasilce, kar zahteva zakon, delovnega mesta direktor-poveljnik pa ni v kolektivni pogodbi.

Sindikati se ne morejo sprijazniti, da inšpektorica za javni sektor navedenega ne prepozna kot navadno goljufijo. Ukrepala še ni, saj naj ne bi bila pristojna za pokojninsko in gasilsko zakonodajo, in se je po pomoč obrnila na inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter za delo. Končno odločitev bo sprejela, ko prejme odgovore.


Febuarja je Požežnik zanikal očitke v družbi Borisa Žnidarka, predsednika sveta delavcev in člana sveta zavoda in Vasje Krekerja, predsednik Sindikata PGE Celje. Foto: Brane Piano/Delo

»Njihova dejanja, goljufije v osebno korist so bile zavestne, zato jih je treba sankcionirati. Prav tako odgovorne, ki so jim to omogočali. Pričakujemo in zahtevamo ustrezne ukrepe, tudi kazenski pregon,« je sporočil sekretar SPG David Švarc.

A direktor-poveljnik celjske PGE, Janko Požežnik, pravi drugače: »Edini rezultat prijave sindikata je, da je vseh 60 zaposlenih v PGE Celje moralo oktobra vrniti 20 odstotkov plače, ki so jo junija dobili za uspešnost naše tržne dejavnosti, meni pa so povrnili dodatek za stalnost, ki ga prej nisem imel. Vse drugo so administrativne nepravilnosti. Za direktorja-poveljnika izpolnjujem pogoje, na to delovno mesto sem bil doslej izbran na treh razpisih. Dodatka za stalno pripravljenost si od februarja ne izplačujem; do takrat, ko bo to razčiščeno. Kljub temu moram enoto skupaj s poveljnikom operative tudi operativno voditi.«

Direktor-poveljnik krške PGE Joško Žvar poudarja, da je njihova enota specifična: »Kar 80 odstotkov prihodkov ustvarimo na trgu. Pogodbene obveznosti do naših partnerjev (NEK, TEB, Vipap, Krka) zahtevajo stalno pripravljenost, med drugim smo glavni izvajalci požarnega varovanja v jedrski elektrarni. Poslovni partnerji nas za ta namen plačujejo, ne gre za proračunska javna sredstva. Če teh pogodb ne bi imeli, nas v Krškem ne bi bilo 59, temveč 12.«

Žvar pravi, da bo po potrebi denar vrnil, a če bo tako, ga bodo morali vrniti tudi drugi zaposleni, saj dodatek prejemajo vsi. Po njegovem so sindikati včeraj predstavili le delne ugotovitve. V Krškem so bili napovedani tudi inšpektorji za delo in za varstvo pred nesrečami: »Nihče ni ugotovil pomanjkljivosti, inšpektor za delo je zaustavil postopek. Inšpektorica za javni sektor pa si ni vzela časa, da bi nas obiskala, in je odločitve sprejela v pisarni. Z njo se nisem nikoli niti slišal.«