Sprostili zamrznjene subvencije

Evropska komisija je sprostila izplačila subvencij za razvoj podeželja za Slovenijo. Kljub odmrznitvi pa dvomi v skladnost dohodninskega sistema v Sloveniji s pravili EU še niso odpravljeni.

Objavljeno
26. julij 2005 20.31
Bruselj - Evropska komisija je sprostila izplačila subvencij za razvoj podeželja za Slovenijo, ki jih je zaradi dvomov v skladnost slovenskega zakona o dohodnini s sistemom izplačevanja subvencij, ki velja v Evropski uniji, začasno zamrznila junija, je danes povedal tiskovni predstavnik evropske komisarke za razvoj podeželja Mariann Fischer Boel Michael Mann. "Odmrznili smo začasno zamrznjeno izplačevanje zahtevkov v skupni višini približno 60 milijonov evrov," je dejal.

Kot je pojasnil Mann, je komisija pismo z ustrezno vsebino v Ljubljano poslala že minuli teden. Kljub odmrznitvi pa dvomi v skladnost dohodninskega sistema v Sloveniji s pravili EU še niso odpravljeni: "Pravni dvom še vedno obstaja in naša pravna služba še vedno preučuje situacijo. Nismo pa želeli več zadrževati izplačil, ker bi bili s tem prizadeti kmetje. Če se bo dvom kasneje izkazal kot utemeljen, pa komisija ima mehanizme, na podlagi katerih lahko terja povrnitev nepravilno porabljenega denarja," je razložil Mann.

Na finančnem ministrstvu vztrajajo, da slovenski sistem dohodnine ni v neskladju s pravili

Evropska komisija je v skoraj dveh mesecih začasno zamrznila izplačilo treh obrokov za subvencije za razvoj podeželja za Slovenijo, in sicer v višini 16 milijonov evrov, 43 milijonov evrov in 1,6 milijona evrov, skupaj torej nekaj nad 60 milijonov evrov.

Kot je junija pojasnil Mann, je skladnost zakona o dohodnini s sistemom izplačevanja subvencij EU komisija postavila pod vprašaj, ker bi sledeč pravilom slednjega morala biti subvencija kmetu izplačana v celoti, medtem ko slovensko finančno ministrstvo še pred izplačilom podpore kmetu odtegne 16-odstotno akontacijo za dohodnino. Vsa izplačila naj sicer ne bi bila obravnavana na tak način: subvencije za kmetijsko-okoljske projekte naj bi bile iz tega izvzete, čeprav pravila razlikovanja med subvencijami ne dopuščajo.

Pri tem se Evropska komisija ne spušča v obseg obdavčitve kmetov, temveč pod vprašaj postavlja način, na katerega se to izvaja. Raje kot pobiranje akontacije dohodnine bi imeli način, po katerem bi bil kmet obdavčen na podlagi prijave dohodka iz subvencij ob koncu leta, na podlagi katere bi se mu odvedlo davke, je junija pojasnil Mann.

Zamrznitvi sredstev je sledila serija stikov in pisnih pojasnil med Evropsko komisijo in pristojnimi slovenskimi oblastmi.

Na finančnem ministrstvu so pri tem vztrajali, da slovenski sistem dohodnine ni v neskladju s pravili, in dodajali, da je sistem dohodnine v celoti v pristojnosti posamezne države članice in ni urejen na podlagi predpisov EU. Zato se zanj ne zahteva usklajevanja med članicami in do neusklajenosti med EU in slovenskimi predpisi ne more priti, so dejali na ministrstvu. Kmetijska zbornica in sindikat kmetov pa sta nasprotno menila, da je način obdavčitve subvencij v Sloveniji neprimeren.