Srečanje Pahor - Sanader v začetku maja

Slovenija je danes zjutraj odpovedala srečanje med hrvaškim in slovenskim premierem, napovedano za 28. april. Potem pa naj bi se po premiera po telefonu vendarle slišala in dogovorila, da bo srečanje prestavljeno v začetek naslednjega meseca.

Objavljeno
23. april 2009 14.05
Ti. K./Da.O/Kl.K./STA
Ti. K./Da.O/Kl.K./STA

Ljubljana/Zagreb - Premiera Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Ivo Sanader, sta se danes po telefonu dogovorila, da srečanje, načrtovano za prihodnji teden, preložita na prvi teden v maju, so danes sporočili iz Pahorjevega kabineta. Kot so še pojasnili, se želi Pahor najprej s slovenskim državnim vrhom posvetovati o najnovejšem predlogu komisarja Ollija Rehna.


Kot je pred tem sporočila hrvaška stran, je Pahor danes odpovedal srečanje s Sanaderjem, ki je bilo načrtovano za 28. april v Trakošćanu pri Varaždinu na Hrvaškem. Tudi po navedbah iz Zagreba pa sta se premiera nato slišala po telefonu in se dogovorila, da srečanje pravzaprav preložita za teden dni. Pahor naj bi sicer več podrobnosti o tem sporočil po današnji seji vlade, ki pa še traja.


Kot so še navedli v Pahorjevem kabinetu v kratkem sporočilu za javnost, se želi predsednik slovenske vlade še pred srečanjem s Sanaderjem s slovenskim političnim vrhom posvetovati o najnovejšem kompromisnem predlogu evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje in odpravo zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU. Podoben korak je sicer napovedal tudi Sanader.


Rehn je zadnji predlog predstavil v sredo v Bruslju, po srečanju z zunanjima ministroma obeh držav, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, pa tudi po srečanjih s predstavniki predsedujočega tria EU, Francije, Češke in Švedske. Po navedbah diplomatskih virov Rehnov predlog predvideva, da naj bi o mejni črti odločal mednarodni arbitražni tribunal, pri čemer naj bi se glede koriščenja pomorskih območij in stika Slovenije z odprtim morjem odločalo na podlagi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in ob upoštevanju načela pravičnosti.


Preložena tudi pogajalska konferenca s Hrvaško


Pogajalska konferenca Hrvaške z EU, predvidena za ta petek, je preložena za nedoločen čas, ker problem zastoja zaradi vprašanja meje s Slovenijo še ni rešen, je danes v Bruslju sporočilo češko predsedstvo EU. "Nov datum bo določen glede na pozitiven razvoj dogodkov," so pojasnili v predsedstvu.


"Češko predsedstvo se je odločilo, da medvladno pristopno konferenco s Hrvaško, načrtovano za 24. april, preloži, ker vprašanje zastoja v pristopnih pogajanjih, ki je posledica spora glede meje med Hrvaško in Slovenijo, še ni rešeno. Nov datum bo določen glede na pozitiven razvoj dogodkov," je sporočilo predsedstvo, potem ko je odločitev o tem danes sprejel odbor stalnih predstavnikov držav članic pri EU.


Predsedstvo sedaj čaka na izid pogovorov Hrvaške, Slovenije in Evropske komisije, ki so se v sredo sestale tudi s predsedujočim triom EU v sestavi Francije, Češke in Švedske. Trio popolnoma podpira najnovejši kompromisni predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna in je trdno prepričan, da bo dogovor, ki bo omogočil nadaljevanje pogajanj s Hrvaško, dosežen kmalu.


Po najnovejših predvidevanjih naj bi kompromisni predlog za reševanje vprašanja meje, omogočil nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU. Vprašanje mejne črte bi se reševalo z mednarodnim arbitražnim tribunalom, o koriščenju pomorskih območij in stiku Slovenije z odprtim morjem pa bi se odločalo na osnovi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in načela pravičnosti.


Celotno besedilo predloga za zdaj še ni prišlo v javnost, tako da vsi elementi Rehnovega predloga in kontekst, v katerega so postavljeni še niso jasni.


Za Zagreb najnovejši Rehnov predlog uspeh hrvaške diplomacije

Glede na to, da zadnji predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za rešitev spora glede meje "ne omenja ne mediacije ne političnega risanja mej in ne načela pravičnosti", ampak rešitev išče v mednarodnem pravu, je neimenovani vir v hrvaški vladi ocenil, da gre za veliki uspeh hrvaške diplomacije.

Mednarodno pravo je temelj za določanje mejne črte tako na kopnem kot na morju, še vedno pa ni povsem jasno, kaj v Rehnovem predlogu pomeni "režim uporabe vodnih prostorov in stik Slovenije z odprtim morjem", navedbe vira povzema Hina. Vir sicer ocenjuje, da je dvoumna formulacija "stik" v predlogu uporabljena namerno, da bi bil ta sprejemljiv za obe strani.

Vir ob tem poudarja, da bi bil kakršenkoli stik Slovenije z odprtim morjem za Hrvaško nesprejemljiv, saj bi bilo to v nasprotju z mednarodnim pravom. Zagreb naj bi tudi zahteval, da bodo trije mednarodni strokovnjaki v petčlanskem arbitražnem tribunalu, ki ga predlaga Rehn, "sodniki za razmejitev". Preostala dva člana bosta imenovali Hrvaška in Slovenija sami.

Poleg tega naj bi v Zagrebu predvidevali še posebno izjavo, v kateri bi se obe državi pozvalo k čimprejšnji ratifikaciji predloga in deblokadi vseh poglavij v hrvaških pristopnih pogajanjih z EU. Temeljni cilj Hrvaške je deblokada pogajanj z EU, so še poudarili viri iz Banskih dvorov ter ocenili, da odraža zadnji Rehnov predlog željo 26 članic EU, da Hrvaška sklene pogajanja do konca leta.

Neimenovani vir je še ocenil, da bo novi Rehnov predlog v Sloveniji šel skozi običajna posvetovanja, pa tudi, da so Slovenci razočarani, saj so pričakovali, da bo obveljal Rehnov stari predlog o mediaciji. Ravno v novem Rehnovem predlogu neimenovani vir tudi vidi možen razlog za današnjo preložitev srečanja premierov Iva Sanaderja in Boruta Pahorja.