Šrot: Afera Patria negativno vpliva na ugled Slovenije

Predsednik SLS se je odzval na sredino oddajo Maria na finski televiziji zvezi z afero Patria. Po njegovih besedah gre za dokaz, kako afera in naše obnašanje v zvezi z njo negativno vplivata na ugled Slovenije.

Objavljeno
12. september 2008 12.09
Mi. Š./Z. P./Kl.K./STA
Mi. Š./Z. P./Kl.K./STA

Ljubljana - Predsednik SLS Bojan Šrot se je odzval na sredino oddajo Maria na finski televiziji, v kateri so po njegovem mnenju "zgodbo o domnevnem podkupovanju v aferi Patria zavili v satiro". Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je za Šrota "oddaja dokaz, kako afera Patria in naše obnašanje v zvezi z njo negativno vplivata na ugled Slovenije v svetu".

 

"Žalostno in zaskrbljujoče je, kako nas vidijo drugi, po mojem mnenju bi bilo zato prav, da bi oddajo prikazali tudi na nacionalni televiziji. Slovenke in Slovenci si naj ustvarijo svoje mnenje, pogledajo v ogledalo, ki nam ga nastavljajo drugi," meni prvak SLS.

 

Za slovensko politiko pa je po njegovo nujno, da se "v tem vročem predvolilnem obdobju neha ukvarjati s Patrio, saj je to delo, ki ga morajo v demokratičnih državah opraviti policija, tožilstvo in sodišče". "Politika pa naj se ukvarja s temami, ki so pomembne za nadaljnji in uspešni razvoj mlade slovenske demokracije," je v izjavi za javnost še povedal Bojan Šrot.

 

Darilo ali podkupnina, oboje je dajanje

 

Predsednik vlade Janez Janša, ki ga finska javna televizija YLE obtožuje korupcije v poslu nakupa oklepnikov Patria, je v sredo zvečer pojasnil svoje poglede na komercialni televiziji Nelonen - Channel Four v pogovorni oddaji Maria. O vsebini krajšega intervjuja z Janšo smo že poročali, zanimiva je celotna oddaja, saj se lahkotno loteva afere Patria v Sloveniji. Tako se je voditeljica Maria Veitola odpravila v Slovenijo po sledi afere in finskim gledalcem pojasnjevala: »Ne morete si predstavljati, kako velika zadeva je afera Patria v Sloveniji. Vsi govorijo in pišejo le o njej. Polovica Slovencev verjame, da je vanjo vpleten tudi Janša, druga polovica se jezi na finsko veleposlaništvo in Finsko, zakaj sta očrnila njihovega predsednika vlade.« Pri tem pa vsem, s katerimi se je srečala, delila darila. Tudi predsedniku vlade.

 

Kako je Maria Veitola komentirala darila: »V Slovenijo sem ob finski čokoladi prinesla tudi različna priložnostna darila, med katerimi bi izpostavila denarnico iz kože severnega jelena. Nameravam jo podariti slovenskemu premieru Janezu Janši, ki ga obtožujejo, da je prejel podkupnino od Patrie.« Vsi, ki ne razumejo finsko, a so si na spletni strani Dela (www.delo.si) ogledali njen televizijski šov, so si lahko oddahnili, predsednika vlade ni nameravala podkupiti s prazno denarnico. Pojasnila je, ko je po intervjuju zapuščala prostore predsednika slovenske vlade: »Denarnice si Janši nato le nisem upala dati, ker name deluje kot sladek tip, zato pa sem mu izročila božična pisma, da bo lahko pisal Božičku. Z njim si bo lahko tudi dopisoval, če se bo po naključju znašel v zaporu.« Zanimiv poudarek, ki ga je izpostavila avtorica televizijskega šova, je bil pogovor s taksistom na poti od brniškega letališča do Ljubljane, pač v skladu s prepričanjem, da so taksisti najboljši poznavalci razmer v družbi. Odziv Marie Veitola na odgovor taksista, da ne bo izražal mnenj o predsedniku vlade, ker si želi ohraniti službo, je bil pomenljiv. Tudi taksistu je Maria dala darilo. Na koncu televizijskega šova se Veitola sprašuje, kako da je podkupnina (lahjous) v finščini izpeljanka iz besede darilo (lahja). V krajši razpravi z gostjo, ji zadnja odgovori, da gre pač pri obeh stvareh za dajanje.

 

Direktor urada vlade za komuniciranje Anže Logar na vprašanja, zakaj so najvišji predstavniki slovenske vlade nastopili v tovrstni oddaji, brez nikakršne informativne vrednosti, odgovarja, da so poiskali ustrezno nadomestilo, ker se uradu doslej ni uspelo dogovoriti za ustrezno predstavitev stališč slovenske vlade na YLE, na kateri je predsednik vlade dobil hude obtožbe. »Bili smo seznanjeni, da je oddaja sestavljena iz resnega in zabavnejšega dela. V okviru prvega je tako v prejšnji oddaji nastopila finska ministrica za izobraževanje in raziskave. Veseli smo, da ima oddaja veliko gledanost, saj smo lahko tako širši finski javnosti predstavili vsaj del odgovora na absurdne obtožbe iz oddaje Resnica o Patrii,« odgovarja Logar.