Šrotovi kadri zavzeli Zdravstveni dom Celje

Imenovanje Alenke Obrul za direktorico ZD je občina izpeljala z nagradami za poslušnost: službami za člane sveta javnega zavoda.

Objavljeno
08. maj 2013 17.54
ZD Celje
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Celje - Občinska koalicija župana Bojana Šrota je izvedla še eno politično kadrovanje. Predstavniki občine v svetu Zdravstvenega doma Celje (ZDC) so s preglasovanjem za direktorico imenovali Alenko Obrul, predstavniki zaposlenih in uporabnikov pa so zato protestno odstopili; med njimi tudi vodja celjske ZZZS Marina Senčar.

Novembra je Mestna občina Celje (MOC) kot ustanoviteljica s 369 zaposlenimi tretjega največjega zdravstvenega doma v državi, ki primarno zdravstvo zagotavlja v občinah Celje, Štore, Vojnik in Dobrna, spremenila ustanovni akt ZDC tako, da za direktorja ni nujna medicinska izobrazba.

Januarja je MOC v sedemčlanski svet ZDC imenovala štiri predstavnike. Ponovno je to postal Branko Nezman, mestni svetnik SLS, zaposlen v UKC Maribor, ob njem pa še Primož Brvar, svetnik SD in direktor občinskega Celjskega Mladinskega centra, Majda Smodek, svetnica SDS, zaposlena v občinski družbi Nepremičnine in Majda Tomšič iz Zelenih Slovenije, zaposlena na MOC. Poleg njih so kot predstavnica zavarovancev v svetu še Marina Senčar, vodja območne enote ZZZS v Celju ter predstavnika zaposlenih Srečko Brodar in dr. Anita Jagrič Friškovec.

Obrulova s slabim poznavanjem zdravstva

Potem so objavili razpis za direktorja ZDC, saj dr. Stanislavu Kajbi mandat poteče 13. maja. V torek so se na svetu zavoda predstavile kandidatke: Alenka Obrul, zaposlena na Občini Štore in članica celjske SLS, pravnica iz Ljubljane Larisa Dražumerič Istenič in pomočnica direktorja ZDC za ekonomiko in finance Anica Užmah.

Obrulova na predstavitvi članom sveta ni znala odgovoriti na mnoga vprašanja o poznavanju zdravstva, na primer, kdo so nosilci zdravstvene dejavnosti, kdo lahko zaprosi za koncesijo, kdo so podpisniki splošnega dogovora o izvajanju dejavnosti, je pa napovedala skrajšanje čakalnih dob, ki jih v ZDC kot izvajalcu primarne dejavnosti praktično ni. Dražumerič Isteničeva se je odrezala bolje, a je več povedala o sistemskih težavah zdravstva kot pa o svojih načrtih z ZDC, medtem ko je Užmahova pokazala dobro poznavanje ustroja in delovanja zavoda, v katerem je že dvajset let.

»Izbira je farsa«

Predstavniki MOC so nato glasovali za Obrulovo, preostali člani pa za Užmahovo. Senčarjeva, Brodar in Friškovčeva so po glasovanju odstopili, Kajba pa je zavrnil začasno vodenje do prihoda Obrulove.

Imenovanje Obrulove in dvomi o njeni primernosti so močni. Marina Seničar je pojasnila: »Odstopila sem, ker ne želim sodelovati v svetu zavoda, ki odločitve sprejema brez vsakršnih strokovnih meril.« Stanislav Kajba je bil še bolj neposreden: »Izbira Obrulove je farsa, gre za politično nastavitev. V dveh mandatih na čelu ZDC sem vložil preveč dela in časa, da bi zdaj pri tem sodeloval. Če pa preostali člani sveta do ponedeljka ne najdejo vršilca dolžnosti, bo poslovanje ZDC obstalo.«

Kakor smo izvedeli iz svojih virov, so se celjski politični mlini že zavrteli. Po naših podatkih je v.d.-jevstvo pripravljen prevzeti zdravnik v ZDC dr. Milan Rajtmajer, član SDS. Srečko Brodar, predsednik enega izmed štirih sindikatov v ZDC in do torkovega odstopa predstavnik zaposlenih v svetu ZDC, je to komentiral: »Če to drži, je jasno, da se je vse skupaj dogajalo le za ustoličenje članice SLS in člana SDS. Obrulova za funkcijo ni primerna, ničesar ne ve o zdravstvu, samovolja MOC pa bo ZDC na leto dodatno stala 70.000 evrov za njeno plačo. V sindikatih resno razmišljamo o zaostritvi protesta.«