Šrotovi ogrozili obstoj medijske hiše

Župan Šrot sorodnikom dolgo ni zaračunaval najemnine, zdaj pa jim lajša odplačevanje dolga, čeprav tožijo občino.

Objavljeno
22. junij 2017 22.26
Odbor 2015, za človekove pravice, ŠROT Bojan v hotelu Piramida, 21.8.2015, Maribor [Bojan Šrot, Odbor 2015, ćlovekove pravice, Maribor]
Brane Piano
Brane Piano
Celje – Medijska hiša Novi tednik in Radio Celje (NT & RC) v večinski lasti sorodnikov celjskega župana Bojana Šrota bi se lahko znašla v likvidnostnih težavah, s čimer bi regija izgubila največja nekomercialna tednik in radio, že pol stoletja valilnici izvrstnih novinarjev.

Težave za medija so se začele, ko jima je župan Bojan Šrot šele po 12 letih županovanja leta 2010 začel zaračunavati najemnino za občinske prostore. Od takrat se Mestna občina Celje (MOC) in NT & RC tožarita.

Sveža domislica Bojana Šrota in direktorice NT & RC Anice Šrot Aužner, žene županovega brata Boška Šrota, za reševanje podjetja je že drugi sporazum o odlogu dolga. Prvič sta NT & RC in občina sporazum o obročnem plačevanju najemnine za obdobje 2010–2014 sklenila leta 2015, potem ko je Višje sodišče v Celju zavrnilo tožbo NT & RC. Podpisala ga je podžupanja Darja Turk.

Zdaj so na občini pripravili drugi sporazum z glavnico 81.000 evrov, ki z zamudnimi obrestmi in stroški občine znaša 147.000 evrov. Gre za neplačano najemnino za obdobje od 2007 do 2009.

Na občini so to priznali: »Na prošnjo dolžnika je v pripravi sporazum o odlogu plačila dolga do pravnomočnega končanja gospodarskega spora tožeče stranke NT & RC proti občini zaradi povračila vlaganj v poslovni prostor na Okrožnem sodišču v Celju ter do pravnomočne rešitve ustavne pritožbe proti sodbi Višjega sodišča v Celju (iz novembra 2016 – op. p.). Sporazum še ni sklenjen.«

Iz dokumentov, ki smo jih pridobili, je razvidno, da naj bi sporazum podpisala župan Šrot in direktorica NT & RC. Anica Šrot Aužner razmerij z MOC podrobneje ni želela pojasniti. Odpisala nam je, da imajo končane sodne zadeve z MOC urejene, tekoče obveznosti poravnavajo, zadev na sodišču pa ne komentirajo.

NT & RC, ki je imel lani 1,3 milijona evrov prihodkov, po trditvah direktorice v dopisu občini pa letos posluje z izgubo, ima 29 zaposlenih, večinoma novinarjev. Po še ne podpisanem sporazumu bi obročno plačeval po 12.000 evrov.

Odpustki za preganjalca

Celjski župan je na prošnjo svoje svakinje do zdaj še ne podpisan sporazum o odlogu plačila odobril sredi aprila, ker bi izterjava podjetje lahko pahnila v stečaj.

Čeprav zakonito, se tako nadaljujejo družinski posli. NT & RC je v večinski lasti direktorice in njenega podjetja Atka-Prima (42,5 odstotka), iz katerega je mož Boško Šrot izstopil leta 2010, ter dedičev tretjega izmed bratov, pokojnega Srečka Šrota in njegovega podjetja Atka (26 odstotkov).

Težko je razumeti, da je občina naklonjena podjetju, ki jo toži. Po sodbi Višjega sodišča v Celju iz novembra lani, ki je dolg zaradi najemnine označilo za »neupravičeno obogatitev«, se je marca 2017 NT & RC pritožil še na ustavno sodišče. Pooblaščenec MOC, odvetnik Roman Mavri, je potrdil, da bo septembra na Okrožnem sodišču v Celju tudi nadaljevanje obravnave 300.000 evrov vredne tožbe proti MO Celje, s katero NT & RC zaradi preteklih vlaganj uveljavlja lastninsko pravico za občinsko stavbo na Prešernovi 19.

Bojan Šrot Celju županuje od leta 1998. Ob našem razkritju leta 2010 je zagotavljal, da ni vedel, da je občina lastnica stavbe. A ministrstvo za obrambo je pred tem več let občino pozivalo, da bi uskladili zemljiškoknjižni zapis z dejanskim stanjem in bi stavbo vpisali kot lastnino MOC. Ko je župan po našem razkritju to storil, je občina začela zaračunavati 2456 evrov najemnine na mesec. Za leta od 2007 do 2014 ta v večjem delu še ni poravnana.

Plačilo ob svetem Nikoli

Osnutek sporazuma za plačilo najemnine za leta 2007-2009, ki čaka na podpis, določa, da mora NT & RC plačilo zavarovati z bianco menicami. Vendar je NT & RC dolg dolžan poravnati le, če in ko bosta sodišče v Celju ter ustavno sodišče odločila o tožbi NT & RC proti občini na lastništvo stavbe in o ustavni pritožbi NT & RC, ki mu je sodišče že zavrnilo zahtevo za povrnitev vlaganj v stavbo.

Županu smo v zvezi s spori z NT & RC postavili več vprašanj, a so nam odgovore pripravili na občinskih oddelkih za okolje in prostor ter za finance in gospodarstvo. Zapisali so, da so zahtevki NT & RC neutemeljeni, za občinskega odvetnika pa so do zdaj zaradi tožb NT & RC plačali malo manj kot 5900 evrov.

Pomoč iz zapora

Plačilo zaostalih najemnin je glede na besedilo sporazuma preloženo v prihodnost. Ustavno sodišče, če bo zahtevo NT & RC sploh obravnavalo, pritožbe zaradi lastništva nad neko občinsko zgradbo gotovo ne bo obravnavalo prednostno. Nekaj upanja ima družina Šrot v primeru, ki ga na Okrožnem sodišču v Celju vodi sodnica Petra Robič Vrbovšek že od leta 2012, saj zaradi smrti Srečka Šrota obravnav dlje časa ni mogla sklicevati.

Če sodišče ugodi tožbi NT & RC, bo podjetje v lasti družine Šrot dolg za najemnino z MO Celje lahko pobotalo, poleg tega pa še nekaj zaslužilo. Ne nazadnje imajo pomoč izkušenega poslovneža. Kakor pravijo priče, Boško Šrot, ki od leta 2014 na Dobu prestaja dolgoletno zaporno kazen, redno prihaja v stavbo na Prešernovi 19. Ženi menda pomaga voditi medijsko hišo.