SŠK: Igralništvo ni pošteno

Le nekaj dni zatem, ko je slovensko javnost razburil kardinal Franc Rode, so se predstavniki Cerkve znova dotaknili (tokrat še zgolj morebitne) tuje naložbe pri nas.

Objavljeno
26. maj 2006 21.16
Ljubljana – Le nekaj dni zatem, ko je slovensko javnost razburil kardinal Franc Rode s posredovanjem pri predsedniku vlade glede interesov italijanske družbe za gradnjo cest Grassetto, so se predstavniki Cerkve znova dotaknili (tokrat še zgolj morebitne) tuje naložbe pri nas. Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK), ki ji predseduje dr. Anton Stres, sicer pred kratkim umeščeni celjski škof, je namreč sporočilo javnosti namenila problemu igralništva v Sloveniji in njegovi negativni vlogi v družbi, s čimer so v luči odpiranja novih igralniških zmogljivosti v Novi Gorici, za kar se zanima tudi ameriški veliki kapital, dregnili v zelo občutljivo politično-gospodarsko in družbeno temo.

Škofje so zapisali, da so igre na srečo “stara človeška razvada, ki je iz različnih razlogov zelo sporna in ima – tako kot vsako neurejeno nagnjenje in zasvojenost – lahko tudi resne družbene posledice. Med igrami na srečo ima posebno mesto igralništvo, ki je zelo sporno. Zato je razumljivo, da je večina držav do samega pojava zadržana in ga ne spodbuja, pač pa ga strogo nadzoruje in omejuje, če ga že ne more prepovedati in preprečiti.”

Ključni del pisma sledi na sredini, ko škofje nagovorijo Janševo vlado, ki da se z Američani dogovarja o gradnji največjega igralniškega in zabaviščnega centra v Evropi, ki naj bi ga zgradili v povezavi s Hitom v bližini Nove Gorice. Sicer priznavajo, da ima takšna igralnica lahko tudi pozitivne učinke, a veliko negativnih: “Če naj bi se na Goriškem število obiskovalcev igralnice povečalo z dosedanjih 1,5 milijona na 3,1 milijona na leto, je povsem utemeljeno pričakovati tudi močno povečan obseg spremljajočih škodljivih in kriminalnih dejavnosti, ki so pogost sopotnik igralniške dejavnosti. Igralništvo ni poštena in etičnonačelno nesporna gospodarska dejavnost, česar tudi očarljiva vzporedna ponudba ne more prikriti ali nadomestiti.”

Komisija pravičnost in mir pri SŠK se zato pridružuje "tistemu delu slovenske javnosti, ki zastavlja državi in njeni vladi resna vprašanja o smiselnosti in razumnosti spodbujanja igralniške dejavnosti".


Nadaljevanje preberite v sobotnem Delu