Predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak je v sporočilu za javnost z naslovom Kaj se dogaja v Slovenski vojski?, ki ga je medijem poslal v ponedeljek, zapisal, da je z vidika kršenja pravic iz delovnopravnih predpisov za pripadnike Slovenske vojske "nedopustno izvajanje organizacijske in kadrovske konsolidacije pred sprejetjem novega zakona o obrambi in dopolnitev zakona o službi v Slovenski vojski ter predvsem dolgoročnega programa razvoja in opremljanja Slovenske vojske in kratkoročnega obrambnega programa".
"Stanje v Slovenski vojski je stabilno, izvajanje nalog poteka uspešno, skladno s poslanstvom in načrti," je zatrdil Korez.
"Površna in nestrokovna ocena Gvida Novaka lahko vzbuja med slovensko javnostjo in še zlasti med pripadnicami in pripadniki SV nezaupanje, to pa ima lahko za posledico nezadovoljstvo in napačno razumevanje stanja in delovanja SV," je opozoril. Skladno z analizo, ki izhaja iz Strateškega pregleda obrambnega resorja, je Slovenska vojska po njegovih besedah izvedla prvo fazo kadrovske in organizacijske konsolidacije. Ta je bila namenjena prilagoditvi formacij novemu obsegu in strukturi ter razpoložljivim kadrovskim virom.
Dejal je tudi, da so poveljujoči v SV pozorni in odzivni na morebitne odklone obnašanja pripadnic in pripadnikov SV, še zlasti v primerih, ko so pripadniki SV pri izvajanju del in nalog izpostavljeni povečanim psihofizičnim naporom in stresnim situacijam. To pa sodelovanje in izvajanje nalog v mednarodnem okolju na mednarodnih operacijah in misijah zagotovo je, je poudaril Korez.
Na navajanja predsednika Sindikata vojakov Slovenije v zvezi s pristojnostmi Inšpektorata RS za obrambo pa ministrstvo za obrambo odgovarja, da so pristojnosti tega inšpektorata določena v 86. in 87. členu zakona o obrambi. "Skladno s tem inšpektorji za obrambo nadzirajo izvrševanje predpisov na obrambnem področju," so zapisali na ministrstvu.
"Eden izmed temeljnih predpisov je zakon o obrambi, ki ureja tudi poklicno delo na obrambnem področju. Iz tega izhaja, da ugotovitev protikorupcijske komisije, da za inšpekcijo delovnopravnih zadev Inšpektorat RS za obrambo nima pristojnosti, ni pravilna," so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.
"Nazorna nedopustnost organizacijske in kadrovske konsolidacije se na primer kaže pri ukinjanju Vojaških teritorialnih poveljstev, s čimer se ustvarjajo pogoji za kadrovsko konsolidacijo, saj se lahko pripadnika Slovenske vojske ob ukinitvi njegovega delovnega mesta premesti tudi na nižje ovrednoteno delovno mesto," je zapisal Novak.
Inšpektorat za obrambo po njegovih besedah izvaja redne inšpekcijske nadzore na delovnopravnem področju, za kar ni pristojen. Komisija za preprečevanje korupcije je z načelnim mnenjem potrdila takšno delovanje obrambnega inšpektorata kot koruptivno, je opozoril.
Korez se je sicer danes na novinarsko vprašanje odzval tudi na današnje poročanje časnika Večer o anonimni prijavi o spolnem nadlegovanju v mariborski vojašnici. Po njegovih besedah so v SV v začetku novembra v nabiralniku za izražanje mnenj in pobud prejeli anonimno pismo o domnevnem spolnem nadlegovanju. Ugotovili so, da je treba zoper domnevnega kršitelja začeti postopek, s katerim bodo ugotovili dejansko vpletenost in dejansko stanje v primeru.
Vojaška policija je začela zbirati informacije in ocenila, da gre za navedbe, "ki bi lahko bile povezane s kaznivim dejanjem", je dejal Korez. Obvestila je državno tožilstvo, ki usmerja in vodi nadaljnji postopek glede domnevnih kršitev iz anonimnega pisma, je še pojasnil.