Staro ptujsko pokopališče ob Volkmerjevi cesti bodo preuredili v spominski park. Ptujski občinski svetniki so odlok o tem sprejeli brez razprave in soglasno, ni pa še jasno, kdaj naj bi za ureditev zagotovili tudi proračunski denar in koliko bo urejanje stalo. Za zdaj je jasno le, kakšen bo park po ureditvi .
Na starem pokopališču ne pokopavajo umrlih že od leta 1978 dalje in z leti je teh 1,2 hektara površine znotraj mesta čedalje bolj zanemarjenih, vandali pa so razbili že veliko nagrobnikov. Na pokopališču stoji nekaj pomembnih družinskih grobnic in nagrobnikov, tam so v preteklosti postavili tudi nekaj spomenikov: leta 1956 pa so tam odkrili spomenika vojakom jugoslovanske vojske, ki so padli v boju s fašisti, v bližini pa še obelisk nad skupno grobnico ptujskih borcev proti okupatorjem.
Zanimivo je, da so tistega 5. avgusta 1956 na Ptuju odkrili kar tri spomenike: poleg navedenih dveh še sredi starega mestnega jedra monumentalno delo enega naših najboljših kiparjev po drugi vojni Jakoba Savinška. Kip narodnemu heroju Jožetu Lacku je na Slovenskem trgu sredi starega mestnega jedra stal do oktobra 1992, ko so ga preselili na staro pokopališče na osrednjo ploščad in v neposredno bližino ostalih dveh omenjenih spomenikov.
Do predlanskega marca so idejne rešitve za staro pokopališče iskali študentje arhitekture na posebni arhitekturni delavnici. Mestna občina Ptuj je lanskega oktobra predstavila podrobnejši prostorski načrt za ureditev, zdaj pa je zanj sprejela še odlok. Podroben načrt so izdelali v Komunaprojektu Maribor, dobil pa je vsa potrebna soglasja od spomeniškega varstva do kmetijskega ministrstva.
Osrednja ploščad bo tudi po obnovi in preureditvi starega ptujskega pokopališča ostala glavni prostor spomina. Poleg spomenikov bodo v celotno zasnovo vkomponirali še najboljše in nagrobnike najbolj znanih tam pokopanih Ptujčanov - ob zahodnem in jugozahodnem zidu. Obnovili bodo tudi obodni zid, ki je nekoč obdajal celotno pokopališče, zdaj se ga je ohranilo le še nekaj. Na delu tega zidu so še danes vidni sledovi streljanja talcev med drugo vojno, zato bodo ta del zidu in spomenik talcem ob njem le restavrirali.
Staro ptujsko pokopališče so leta 2006 vpisali v register kulturne dediščine. Zanimivo pa je, da Ptuj že dolgo let odlaša s sprejetjem odloka o zaščiti spomenikov, tako da tudi tega svojega pokopališča še ni zaščitil kot spomenika lokalnega pomena.