Celje – Starši otrok, ki obiskujejo hudinjsko enoto Vrtca Tončke Čečeve, so se zaradi slabih rezultatov analize tal, ki so pokazale veliko vsebnost težkih kovin na otroškem igrišču, končno sestali z vodstvom vrtca, predstavniki občine in Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Starši zahtevajo zamenjavo zemljine, pristojni pa poskušajo diskreditirati analizo, ki so jo starši naročili sami.
Po sestanku so glede rezultatov mnenja različna. Medtem ko so na občini in v vrtcu prepričani, da sestanje izboljšuje, starši, za katere ne pride v poštev nič drugega kot zamenjava zemljine, niso preveč optimistični. Razočarani so, ker njihovi analizi, ki jo je opravil Kmetijski inštitut Slovenije, nihče od pristojnih ne verjame. Tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) analize, ki je pokazala presežene opozorilne vrednosti kadmija in bakra, mejne vrednosti arzena in več kot dvakrat presežene kritične vrednosti cinka, ne komentira: »Dokler ne dobimo elaborata, v katerem je zapisano, kako je bil vzorec odvzet, kje je bil analiziran in kakšen sistem zagotavljanja kakovosti uporablja tisti, ki je vzorec odvzel, in tisti, ki ga je analiziral, tega ne moremo komentirati.«
Analiza tal na igriščih celjskih vrtcev je bila opravljena že leta 2005 in večina vzorcev tal je imela presežene mejne in opozorilne vrednosti kadmija in svinca. Ker zemljine nikjer niso zamenjali, verjetno ni mogoče pričakovati, da bodo rezultati bistveno drugačni. »Kvečjemu so lahko še slabši, ker je v Celju še vedno prisotno industrijsko onesnaževanje. Da bodo delali nove meritve, se mi zdi absurdno. Razmere je treba rešiti, ne pa čakati na nove analize. V Ljubljani in Zagorju so se takoj lotili sanacije otroških igrišč, ko so odkrili malo presežene mejne vrednosti svinca in živega srebra,« je povedala direktorica Inštituta za okolje in prostor dr. Cvetka Ribarič Lasnik.
Celjska občina pa k zamenjavi zemljine kar tako ne bo pristopila, so odgovorili z oddelka za družbene dejavnosti: »Na podlagi pridobljenega poročila, ki ga pričakujemo v dveh mesecih, in mnenja strokovnih institucij za enoto Hudinja se bomo odločili o nadaljnjih sanacijskih ukrepih. Če bo strokovno mnenje narekovalo zamenjavo zemljine, bomo to tudi storili.«
Skrivanje za NIJZ
Dr. Nadja Romih je mati dveh otrok v hudinjskem vrtcu: »Za zdaj nameravajo zaščititi le tiste dele, ki so najbolj obiskani in na katerih je zatravitev manjša. Starši zahtevamo, da se igrišče celovito sanira letos poleti. Izgovor je denar. Tega bodo našli za nove meritve, potem pa ne bo denarja za sanacijo. Kljub temu smo na sestanku lahko ugotovili, da se problema zavedajo, posredno pa so povedali, da je menda stanje na drugih igriščih po Celju še slabše.«
Občina je javnosti že večkrat povzela posebno naročeno raziskavo, v kateri je prim. dr. Ivan Eržen, zdaj direktor NIJZ, ugotovil, da »zaradi zadrževanja na igriščih vrtcev v Celju tveganje za zdravje otrok ni povečano«. NIJZ smo vprašali, ali vztrajajo pri navedbah direktorja Eržena, vendar na vprašanje niso odgovorili. Ribarič Lasnikova pa je jasna: »To je povečano tveganje za zdravje ne le otrok, ampak vseh živih bitij! Zemljo je treba zamenjati z neoporečno. Težke kovine so dolgoročni ubijalci. Žal mi je, ker ne smrdijo, žgejo, pečejo. Potem bi se vsi zganili, tako pa mislijo, da saj tega sploh ni.«
Tudi starši ne verjamejo oceni, ki jo je dal Eržen: »Povedali smo, da te ocene ne priznavamo. Pa so nam takoj hiteli razlagati, kaj vse je on dosegel in kdo je. Dejstvo je, da se za tem njegovim dokumentom skrivajo.« Starši, ki si prizadevajo, da bi pregledali vsak odvzeti vzorec in da vzorcev ne bi združevali v enega povprečnega, čeprav bi bilo to cenejše, bodo pri vzorčenju lahko prisotni. Zadovoljni so, da se bo očitno vendarle nekaj spremenilo, po drugi strani pa so zgroženi: »Plačujemo, da se otroci igrajo na onesnaženi zemlji, potem pa si moramo še sami prizadevati, da bi jo zamenjali.«