Starši že pol leta čakajo na pojasnila

Tragično dogajanje, povezano s smrtjo dvanajstletnega dečka, je ostalo brez odgovorov, kljub temu da so starši z odvetnikom novembra lani javno spregovorili o dogajanju v UKC Maribor.

Objavljeno
22. januar 2009 21.26
Marjan Pajntar
Diana Zajec
Diana Zajec
Ljubljana - Tragično dogajanje, povezano s smrtjo dvanajstletnega dečka, je doslej ostalo brez odgovorov. Tudi po tem, ko so starši skupaj z odvetnikom novembra lani javno spregovorili o dogajanju v UKC Maribor, kjer »otroka sploh niso začeli zdraviti«, ampak je terapijo prejel šele po prevozu v UKC Ljubljana, ko je bil že v komi, iz katere se ni več prebudil. Kaj se dogaja dobrega pol leta po pozivu zdravniški zbornici, naj zadevo prouči in ustrezno ukrepa, vložene pa so bile tudi kazenske ovadbe proti trem lečečim zdravnikom? Odvetnik Andrej Pitako trdi, da so starši uporabili vse pravne vzvode, a na nobenega od očitkov še ni bilo uradnega odziva, odgovora, ukrepa. »Namesto tega so v obravnavi stvari, ki jih nismo nikoli in nikomur očitali.«

Zdravniška zbornica je v imenu odbora za strokovno-medicinska vprašanja, ki obravnava primer Nekrep, po opravljenem izrednem zunanjem strokovnem nadzoru na pobudo in priporočilo predstojnika ljubljanske pediatrične klinike za neodvisno presojo zaprosila avstrijskega strokovnjaka. O tem, da jih je ta v začetku januarja obvestil, da svojega mnenja kot biokemik ne bo mogel dati, smo že pisali.

Zdaj bo v omenjenem primeru o (ne)strokovnosti ravnanja pomagal presojati »avstrijski zdravnik, ki ima klinične izkušnje pri zdravljenju presnovnih motenj«, so nam sporočili z zbornice. K sodelovanju nameravajo povabiti še nemškega strokovnjaka, ki bo podal »strokovno mnenje o zdravstveni obravnavi« marca lani preminulega otroka.

Ni še jasno, kdaj bosta končani mnenji, s katerima bo zbornica sprejela dokončno strokovno odločitev in sprejela ustrezne ukrepe. Starši in odvetnik so trdno prepričani, da za presojo o nepravilnostih, ki so se zgodile v mariborski bolnišnici, »medicinska znanost sploh ni potrebna« - nasprotno, Pitako meni, da »zbornica s takšnim ravnanjem le potrjuje, da v resnici na tujem išče pomoč zase«. Starši, kot navaja odvetnik, že več kot pol leta zaman čakajo na pojasnila stanovske organizacije, »ki bi osvetlila dogajanje med zdravljenjem, razloge za prezrtje izvidov krvi in predvsem neustrezni odnos v mariborski bolnišnici, ki bi bil prežet z oholostjo in zaznamovan s pomanjkanjem strokovne predanosti«.

Intervju z odvetnikom Andrejem Pitakom o razsežnostih molka stroke oziroma vseh odgovornih ob zdravljenju dvanajstletnega dečka, ki je umrl marca lani, bo objavljen v jutrišnji Sobotni prilogi Dela.

(Iz petkovega tiskanega Dela)