Start-up za preboj lesne industrije

Center odličnosti - Andreja Kutnar:  »Gozdno-lesno verigo bomo tako razvili, da bomo les uvažali.«

Objavljeno
17. november 2016 19.21
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Koper – »S centrom odličnosti bomo odločilno prispevali, da bo imelo naše gospodarstvo visoko rast, da veriga gozdno-lesne industrije ne bo več prekinjena in da bomo prišli do točke, ko bomo zaradi količine predelanega primernega lesa morali v Sloveniji les začeti uvažati,« trdi vodja projekta InnoRenew CoE pri Univerzi na Primorskem dr. Andreja Kutnar.

Optimistična napoved vodje Centra odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja (Inno Renew CoE) je posledica odločitve evropske komisije, da temu centru dodeli približno 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev, k temu pa je slovenska vlada dodala še 30 milijonov investicijskih sredstev za njegovo dolgoročno delovanje.

Z delovanjem centra želijo Sloveniji omogočiti preboj na vodilno mesto v Evropi na področju trajnostnega gradbeništva. Inno RenewCoE bo razvijal pametna, trajnostna in moderna bivalna okolja, primerna za vse generacije. Univerza na Primorskem je vodilni partner v projektu. Poleg tega deluje še laboratorij LL Inno Renew, v katerega vstopajo deležniki glede na svoj interes. V njem že sodeluje 62 partnerjev iz 20 držav.

Razvoj materialov iz obnovljivih virov

Partnerji so s pol milijonov evrov vredno podporo evropske komisije projekt razvijali eno leto, zdaj je doživel dokončno podporo. Financiranje iz javnih sredstev bo centru na voljo pet let, v tem času bodo vzpostavili pogoje za delovanje na evropskem trgu. Dekanja Fakultete za grajeno okolje na koprski univerzi Andreja Kutnar je pojasnila, da se bodo ukvarjali z razvojem materialov iz obnovljivih virov za uporabo v grajenem bivanjskem okolju ter s proučevanjem tega, kaj dela to okolje zdravo.

»Opravljali bomo bazične in aplikativne raziskave in razvijali sistem za prenos spoznanj v industrijsko prakso. Posebna ekipa se bo posvetila razvoju novih poslovnih modelov in iskanjem inovacijskih ter investicijskih možnosti. Stari modeli predvsem v lesarstvu ne prinašajo več uspeha. Pričakujemo, da se bomo v petih letih zavihteli na vodilno mesto v Evropi ter v elitno skupino na svetu na področju znanosti uporabe obnovljivih materialov v gradbeništvu in njihovih učinkov na človeka in okolje,« je pravi Kutnarjeva in poudarja, da bo razvoj znanja potekal interdisciplinarno.

Spoznanja Centra bodo tržili v lesni industriji, gradbeništvu, oblikovanju interierjev, strojegradnji, papirni in kemijski industriji in za industrijo informacijske komunikacijske tehnologije. »Ena od nalog centra bo sprememba miselnosti, tako v raziskovalnem kot poslovnem svetu.«

Med najboljše na svetu

Center je predvidel zaposlitev 55 strokovnjakov iz vsega sveta: »Iskali bomo v svetovnem merilu priznane najboljše eksperte, pa tudi mlade raziskovalce.« Projekt je ena najpomembnejših pridobitev Univerze na Primorskem, saj naj bi se Slovenija s »periferije« na področju trajnostnega gradbeništva prebila med vodilne v svetu.

Generalni direktor direktorata za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Jošt Jakša je ob spodbudni novici o pridobljenih nepovratnih sredstvih za raziskovalce dejal: »Pričakujem, da bo to nekakšen inkubator ali velik start-up ne le za del gradbene in predelovalne industrije, ampak da bo sprožil širok proces, v katerem bo jasno, kakšne proizvode išče trg, kako nastopiti na tem trgu, kako izdelati proizvode zanj. Seveda bo potrebno spodbuditi tudi kapital, da bo investiral. Če je projekt res zasnovan tako kompleksno in bo sprožil plaz novih procesov, potem lahko pričakujemo, da od šestih milijonov kubičnih metrov lesa, ki ga letno posekamo v državi, ne bomo predelali samo četrtine, ampak sprva vsaj polovico in kasneje vsega. In da se ta projekt ne bo ustavil po petih letih delovanja, temveč bo dolgoročno ostal podpora industriji obnovljivih virov.«