Študent ne bo vzdrževani otrok, če bo uveljavljal splošno olajšavo

Nov dohodninski zakon predvideva drugačno dohodninsko olajšavo za študente in dijake, ki delajo preko študentskih servisov.

Objavljeno
11. september 2006 08.00
Velik interes na Fakulteto za družbene vede
Ljubljana – Dohodninska olajšava, do katere imajo študenti in dijaki pravico pri izplačilih prek pooblaščenih servisov, bo od 1. januarja 2007 drugačna od zdaj veljavne, ki za leto 2006 znaša 1.225.200 tolarjev, če bo obveljala ureditev, ki jo predvideva osnutek novega dohodninskega zakona. Študenti in dijaki imajo zdaj pravico do posebne študentske olajšave, če njihovi letni dohodki ne presežejo 1,6 milijona tolarjev, osnutek novega dohodninskega zakona pa omejitve pri dohodkih ne omenja več, kar je mogoče razumeti, če poznamo spremembe in dopolnitve zakona o zaposlovanju. Predstavniki ministrstva za finance so od objave reformskega svežnja davčnih zakonov večkrat pojasnili nov zakonski pristop k študentski olajšavi, ker pa so bila pojasnila o obdavčitvi študentskega dela različna, so povzročila zmedo. V Študentski organizaciji Slovenije je mogoče zvedeti, da se bodo njeni ljudje jutri pogovarjali s predstavniki ministrstva za finance.

Po 112. členu osnutka novega dohodninskega zakona bodo imeli študenti in dijaki pri dohodkih za začasno ali občasno delo, izplačanih prek napotnice pooblaščenega servisa, pravico do posebne osebne olajšave “v znesku, ki je enak znesku splošne olajšave iz 110. člena tega zakona”. Po omenjenem členu ima vsak rezident (to so zvečine osebe s stalnim prebivališčem v državi) pravico do splošne olajšave 2800 evrov, a le, če drug rezident zanj ne uveljavlja olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Iz pojasnil piscev osnutka novega dohodninskega zakona k posebni osebni olajšavi je mogoče nesporno ugotoviti, da imajo torej študenti pri dohodkih, izplačanih prek študentskih servisov, pravico do 5600 evrov olajšave: 2800 splošne olajšave, ki pripada vsakemu zavezancu, če drug zavezanec zanj ne uveljavlja olajšave za vzdrževanega družinskega člana, in 2800 evrov posebne študentske olajšave.

Osnutek zakona napoveduje tudi nov pristop pri akontaciji dohodnine od študentskih zaslužkov: te ne bo treba plačati pri posamičnih izplačilih študentom in dijakom do 233 evrov, pri višjih pa bo akontacija po splošnih pravilih zakona znašala 25 odstotkov. Po osnutku novega dohodninskega zakona je torej mogoče predvideti, da bodo imeli študenti in dijaki pravico do splošne olajšave, če jih starši ne bodo vključili v svojo dohodninsko napoved kot vzdrževane člane, ob tem pa še 2800 evrov posebne študentske olajšave pri izplačilih prek pooblaščenih servisov. Nekatera pojasnila ministrstva za finance niso bila usklajena z osnutkom zakona, ki ga je napisalo.

Državni sekretar v ministrstvu za finance Andrej Šircelj je ob prvi predstavitvi reformskih davčnih zakonov 30. avgusta o obdavčitvi študentov in njihovih olajšavah povedal: “Študentska olajšava je sestavljena iz splošne olajšave in olajšave za vzdrževane družinske člane. Študenti so glede tega v enakem položaju kot vsi drugi zavezanci, torej nimajo več olajšave 1,2 milijona tolarjev. Po novem bodo lahko imeli študenti splošno olajšavo in olajšavo za vzdrževane družinske člane, ki jo bodo izkoristili starši. Pri študentih ne velja, da rezident lahko pravico do splošne olajšave uveljavi le, če drug rezident zanj ne uveljavi olajšave za vzdrževanega člana.” Ob tem je bilo mogoče dobiti še pojasnilo, da je takšno ureditev mogoče razumeti kot podporo gospodinjstvom, ki preživljajo študente.

Več si preberite v današnjem Delu