Svetniki za nadzorovano odstranitev Kolizeja

Ljubljanski mestni svet je po hitrem postopku spremenil varstveni režim za Kolizej, in sicer, da se za objekt predpiše nadzorovana odstranitev. Pogoje odstranitve bo določil Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Objavljeno
20. oktober 2008 19.40
Ti.K./Do.P./STA
Ti.K./Do.P./STA
Ljubljana - Ljubljanski mestni svet je po hitrem postopku spremenil varstveni režim za Kolizej, in sicer, da se za objekt predpiše nadzorovana odstranitev. Pogoje odstranitve bo določil Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), potrebno pa bo tudi soglasje ministra za kulturo.

Skladno s kulturnovarstvenim soglasjem je treba izdelati natančno dokumentacijo obstoječega stanja. Ohraniti je treba vse kamnoseško izdelane stavbne člene in dekorativne elemente ter jih bodisi shraniti v pristojnem muzeju bodisi vgraditi v morebitni novi kompleks ali pa porabiti pri obnovi katerega od objektov kulturne dediščine, piše v sprejetem odloku.

ZVKDS se z razveljavitvijo razglasitve Kolizeja za arhitekturni spomenik lokalnega pomena ne strinja, ker za to ni ustreznih podlag in razlogov. Na osnovi statične ocene in analize potresne odpornosti objekta Kolizej v Ljubljani so po mnenju ZVKDS tri možnosti. Prva je obnova obstoječega stanja, druga je popolna rekonstrukcija, tretja pa je gradnja novega kompleksa v skladu s prostorskimi akti. Po mnenju zavoda bi bilo treba po prvi različici stavbo večinoma porušiti, po drugi in tretji različici pa bi bilo treba stavbo v celoti podreti, je pojasnil načelnik oddelka za kulturo Uroš Grilc.

S spremembo odloka se po Grilčevih besedah natančno določi, da se za Kolizej predpiše režim nadzorovane odstranitve. Pogoje za odstranitev bo predpisal ZVKDS. S spremembo odloka pa se odpravlja tudi formalna ovira, je pojasnil Grilc in dodal, da bo lahko minister za kulturo naložil izravnalni ukrep, ker spomenik ne bo več pod lokalno zaščito, ki prepoveduje odstranitev.

Svetniki podprli ureditev Špice in gradnjo umetniških akademij

Načrtovana nova ureditev območja Špice bo po mnenju predlagatelja prispevala k večji urejenosti prostora, s celovito urbanistično rešitvijo bo kompleksno zaokrožila in uredila del mestnega središča ter ustrezno poudarila lego tega prostora na razvodju Ljubljanice in Gruberjevega prekopa. Namen mestne uprave, da se uredi območje Špice so pozdravili tudi mestni svetniki.

 

Za območje je predvidena parkovna ureditev s sprehajalnimi potmi, gostinsko ponudbo in paviljonom na severnem delu osrednje parkovne površine, je pojasnila vodja odseka za prostorske izvedbene akte in prenovo Alenka Pavlin. Ob Gruberjevem nabrežju bodo pontoni in privezi z vstopno izstopnim mestom, ki bo tudi na nabrežju Ljubljanice. V podaljšku ulice Prule bo čez Gruberjev prekop do centra srednjih šol ob Ižanski cesti zgrajen nov most, ki bo vzpostavil povezavo z Botaničnim vrtom.

 

S 25 glasovi za in šestimi proti pa so svetniki sprejeli dopolnjen osnutek za območje Roške kasarne. Po besedah Pavlinove je na območju predvidena gradnja umetniških akademij po nekoliko prilagojeni arhitekturni rešitvi ateljeja Ravnikar Potokar. Na drugi strani Gruberjevega prekopa naj bi uredili rekreativne površine, na začetku omenjenega območja ob Roški cesti pa naj bi zgradili poslovno-stanovanjski objekt.

 

Svetniki so soglasno podprli predlog sprememb odloka o prostorsko ureditvenih pogojih za mestno središče, kjer naj bi ob Zrinjskega cesti oz. ulici Janeza Pavla II. zgradili nunciaturo.


Ob Dunajski bo zrasla nova soseska

 

Po razpravi in ob vsaj delnem upoštevanju pripomb okoliških prebivalcev pa so sprejeli predlog odloka o občinskem podrobnem načrtu za del območja Nove Stožice, kjer bo ob Dunajski cesti zrasla nova soseska. Ob Dunajski cesti bodo tako stavbe visoke 12 nadstropij, v notranjosti soseske proti Robičevi ulici pa so od osnutka višino stavb znižali z osmih na pet nadstropij.