Strasbourg - Poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda (PES) je danes na novinarski konferenci pred glasovanjem o poročilu o lanskem napredku Hrvaške na poti v EU menil, da je poročilo "dokaj uravnoteženo". Ob tem je priznal, da njegovi slovenski kolegi s poročilom še niso povsem zadovoljni in da je težko najti kompromis.
Kot je pojasnil Swoboda, se glede na prvotno različico poročila, ki ga je zunanjepolitični odbor parlamenta sprejel konec januarja, v besedilu ne vztraja več pri blejskem dogovoru iz leta 2007 med slovenskim in hrvaškim premierom, Janezom Janšo in Ivom Sanaderjem, umaknjena je tudi omemba Meddržavnega sodišča v Haagu.
Evropski parlament pozdravlja mediacijo
Evropski parlament v poročilu tudi pozdravlja pobudo Evropske komisije za rešitev spora glede meje med Hrvaško in Slovenijo z mediacijo. Po novem naj bi bilo omenjeno tudi načelo pravičnosti, ni pa več omembe Meddržavnega sodišča v Haagu. V besedilu je še zapisano, da Evropski parlament upa na hitro napredovanje pristopnih pogajanj; po mnenju Swobode bi k temu lahko dodali še "ob spoštovanju interesov obeh strani", vendar poročevalec za to potrebuje konsenz Evropske ljudske stranke (EPP-ED).
"Mislim, da smo naredili marsikaj, da se lahko v tem poročilu najde tudi Slovenija," je dejal Swoboda. Ob tem je priznal, da je težko najti kompromis. Spomnil je, da številni poslanci v parlamentu obsojajo Slovenijo, češ da je njeno ravnanje nepravično, kar pa po njegovem Hrvaški ne pomaga. "Hrvaški ne pomaga, da ji damo bianko ček za njeno politiko. Hrvaška se mora premakniti, tako kot tudi Slovenija," je poudaril.
Swoboda: Dlje ko bo Hrvaška čakala, v težjem položaju bo
Sporočilo Swobode je, da dlje ko bo Hrvaška čakala z rešitvijo, v težjem položaju bo. Že s predlogom Evropske komisije za mediacijo in ob dejstvu, da je Slovenija to pobudo sprejela, je Hrvaška po njegovem mnenju v težjem položaju kot pred nekaj meseci. "Hrvaški želim jasno sporočiti: Prosim naredite korak naprej, poskusite to sprejeti, obenem pa vztrajajte pri pomembnosti mednarodnega prava," je dejal Swoboda.
Dodal je, da so njegovi pogovori s slovensko stranjo pokazali, da Slovenija bolj sprejema mednarodno pravo kot pred časom. "Vidim, da se je Slovenija premaknila v pravem smislu, tako da brani svoje interese, obenem pa za podlago sprejema mednarodno pravo," je dejal.
Swoboda je še izrazil prepričanje, da je moč najti rešitev vprašanja meje in upanje, da jo bo moč najti kmalu, saj se bo v nasprotnem primeru vstop Hrvaške v EU znova zavlekel. "In dlje ko bomo čakali, težje bo za Hrvaško, saj bodo prišle na površje nacionalistične težnje, kar bi bilo negativno," je menil Swoboda.
Nadaljevanje reform
Poročilo je po besedah Swobode zelo pozitivno v smislu napredka, ki ga je na poti v unijo naredila Hrvaška, vendar pa je treba nadaljevati reforme pravosodja ter boj proti korupciji in mednarodnemu kriminalu. Poleg vprašanja meje s Slovenijo sicer ostaja odprto tudi vprašanje sodelovanja s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Evropski poslanci potrdili poročilo o Hrvaški
Evropski parlament je danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 548 glasovi za in 40 proti potrdil poročilo o napredku Hrvaške na poti v EU. V poročilu med drugim pozdravlja, da Slovenija in Hrvaška sprejemata pobudo Evropske komisije o mediaciji, in meni, da bi morala mediacija temeljiti na mednarodnem pravu.