DZ o novem mandatarju prihodnji teden
Predsednik Türk se namerava sestati s predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem. V pogovoru bi namreč rad ugotovil, kako poteka konstituiranje delovnih teles, da bo "predlog prišel v DZ ob takem času, da bo lahko nadaljnji postopek potekal čimbolj skladno in učinkovito".
Predsednik Türk se je dopoldne srečal z Bojanom Kontičem (SD) in Jožetom Tankom (SDS), z Gregorjem Golobičem (Zares) in Francem Žnidaršičem (DeSUS), v popoldanskih urah pa še z Zmagom Jelinčičem (SNS), Jakobom Presečnikom (SLS), Borutom Sajovicem (LDS) ter Laszlom Gönczem in Robertom Battellijem (narodna skupnost).
SD predlaga Pahorja za mandatarja
Poslanec SD Bojan Kontič je po dopoldanskem pogovoru s predsednikom Türkom, na katerem je za mandatarja predlagal predsednika SD Boruta Pahorja, dejal, da v tem trenutku kot največja stranka zase predvidevajo devet mest predsednikov delovnih teles DZ, da pa so odprti za pogovore. Dodal je, da so prepričani, "da bomo našli skupno rešitev".
Kontič je še spomnil, da so se ljudje na volitvah odločili za spremembe, "odgovornost za spremembe smo bili pripravljeni prevzeti in jih s tem tudi prevzemamo".
Dejal je še, da so glede razdelitev mest v delovnih telesih "dosegli nek načelen dogovor", ki ga bodo predlagali tudi opoziciji. Pojasnil je, da so pri njem upoštevali razdelitev mest v delovnih telesih glede na "kriterije, ki so bili postavljeni s strani sedaj največje opozicijske stranke oziroma takratnega predsednika državnega zbora". Pri tem so po njegovih besedah upoštevali volilne rezultate, "tako da mislimo, da je predlog korektno pripravljen in da je zelo dobra osnova za nadaljnjo razpravo".
Tanko: SDS Pahorja ne bo podprla
Vodja poslanske skupine (PS) SDS Jože Tanko je po pogovoru s predsednikom Türkom dejal, da ga je ta "seznanil s svojo odločitvijo, da bo predlagal za mandatarja gospoda Boruta Pahorja". Ob tem je Tanko dodal, da v PS SDS predloga ne bodo podprli, ker je bilo v pred- in povolilnem času "vgrajenega izjemno veliko izključevanja".
Tanko je spomnil, da je SDS po volitvah leta 2004 sodelovanje ponudila vsem in tudi po sestavi vlade vsem ponudila enakopravno sodelovanje pri določenih projektih, kot npr. partnerstvu za razvoj in predsedovanju EU.
"V tem konceptu sedaj tega ni, je slika obrnjena in so določen del političnega prostora popolnoma izključili iz kakršnih koli diskusij," je opozoril Tanko, ki je dodal, da je tudi vsebina koalicijske pogodbe "za nas velika neznanka".
Jelinčič: SNS bo podprla Türkov predlog za mandatarja
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je po pogovoru s predsednikom Türkom dejal, da bo podprl Türkov predlog za mandatarja, ki je po njegovih besedah "pravzaprav znan in imamo samo enega najbolj verjetnega". Kot je povedal, sta se s predsednikom pogovarjala tudi o ukrepih za rešitev nastale krize v Sloveniji ter o šolskem sistemu.
"O novem mandatarju se s predsednikom nisva veliko pogovarjala, saj je ta pravzaprav znan. Türku pa sem povedal, da bo SNS predlaganega mandatarja podprla," je v izjavi za medije pred predsedniško palačo dejal Jelinčič.
Ob tem je povedal, da v SNS "želijo, da se začne v parlamentu čim prej delati in da nova vlada začne izvajati svoje pristojnosti. Začasno delovanje, ki je omejeno zgolj na najbolj nujne zadeve, najbolj škodi državi", ocenjuje predsednik SNS.
Jelinčič in Türk sta se pogovarjala tudi o krizi v Sloveniji oziroma o ukrepih, ki bi jih bilo smiselno in dobro sprejeti, da bi "šli čez to". Pogovor s predsednikom države pa je tekel tudi o šolskem sistemu in o zakonu o odlikovanjih, "ki ga bo treba nekoliko modernizirati, popraviti in nekatere zadeve razširiti".
"Vtis je bil zelo dober," je po pogovoru še izpostavil predsednik SNS.
Presečnik: Odgovornost za podporo mandatarju je na strani koalicije
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je po pogovoru s predsednikom republike Danilom Türkom dejal, da je odgovornost za podporo mandatarju na strani predvidene koalicije. Dodal je, da bo SLS konstruktivna in aktivna opozicija.
Na vprašanje, ali bodo poslanci SLS glasovali po svoji vesti, je Presečnik odgovoril, da so volitve tajne. "Če bo kdo od poslancev želel podpreti mandatarja, bo to tudi storil," je še dejal, a dodal da glasovi SLS niso odločilni.
Golobič kritičen do izključevanja v zadnjem mandatu
Toliko izključevanja, kot ga je bilo v zadnjem mandatu, Slovenija v obdobju parlamentarne demokracije še ni zabeležila, je glede današnjih izjav Jožeta Tanka ocenil predsednik Zaresa Gregor Golobič.
Golobič je sicer predsedniku republike v dopoldanskem pogovoru izrazil podporo Borutu Pahorju kot kandidatu za mandatarja. "Stranka SD je dobila na teh volitvah nesporno večino. Iz tega izhaja ne samo njena pravica, tudi dolžnost, da prevzame odgovornost za vodenje vlade v tem mandatu, in stranka Zares želi tu biti konstruktiven člen," je pojasnil.
Golobič je glede Tankovih izjav še menil, da je pravica opozicije, da takšne izjave daje, obenem pa je ocenil, da gre pri njih "za preusmerjanje pozornosti in poskus brisanja nekih dejstev". Spomnil je tudi, da se doslej še ni zgodilo, da bi že po štirih letih nekdo izgubil mandat. "To veliko pove o stanju stvari, o načinu delovanja dosedanje koalicije, največje vladne stranke," je dodal.
Golobičeva vloga v vladi še vedno uganka
O svoji vlogi v novi vladi je Golobič pojasnil, da sta se s Pahorjem sestala že pred 14 dnevi in takrat "sva zelo hitro, brez težav in v obojestransko zadovoljstvo dorekla mojo vlogo in mesto. O tem pač še ne želim javno govoriti, ker je to pravzaprav njegova pristojnost, odgovornost, tudi zadnja odločitev in je ne želim na ta način prejudicirati".
Tudi glede ministrskih mest za stranko Zares se Golobič ni želel izreči. Pojasnil pa je, da "mi nismo postavili nekih ultimativnih zahtev, ne v smislu resorjev ne v smislu posameznih imen".
Sicer pa glede kadrovske sestave vlade Golobič verjame, "da bo nekje do konca tedna, morda čez vikend, bolj primeren trenutek za to, da bi vanj umestili celoto". Ambicija koalicijskih partneric je namreč po besedah prvaka Zaresa ta, da bi bil dogovor o koalicijski pogodbi kot celoti - torej tudi glede sestave vladne ekipe - "dorečen pred glasovanjem o mandatarju" oziroma celo, da bi pred glasovanjem o mandatarju o tem odločali že tudi pristojni organi strank.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je po pogovoru s predsednikom republike povedal, da so predsedniku "zagotovili v DeSUS absolutno in enoglasno podporo" Borutu Pahorju kot kandidatu za mandatarja. Pahor namreč "lahko absolutno računa na sedem glasov naše stranke", je pojasnil Žnidaršič.
S predsednikom republike sta se po Žnidaršičevih besedah pogovarjala še o razmerah v državi, načrtovanju vsebine dela prihodnje oblasti, pogovor pa je potekal "v prijetnem vzdušju".
Sajovic: Pahor bo podprt z vsemi našimi glasovi
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je po pogovoru s predsednikom republike Danilom Turkom dejal, da bo Borut Pahor za mandatarja podprt z vsemi glasovi poslancev LDS. "In tega smo veseli," je dodal.
Sajovic je pojasnil, da je bil pogovor s predsednikom republike korekten. Po besedah vodje poslanske skupine LDS se predsednik republike trudi, tudi ob sodelovanju LDS, "da bi Slovenija čim prej dobila kompetentnega mandatarja, ki mu ljudje zaupajo".