Kot so dodali, se je predsednik odločil informacije na neposreden način pridobiti tudi zato, ker pri odločanju o tem, ali bo kandidate za veleposlanike potrdil ali ne, ne gre zgolj za izpolnjevanje zakonsko določenih pogojev, ampak bo opravil tudi vsebinsko presojo, ali gre za ustrezne osebe za predstavljanje slovenske države v tujini.
O konkretnih imenih v uradu predsednika danes niso želeli govoriti - kot so dejali, bodo medije z njimi seznanili, ko se bo predsednik odločil katerega od kandidatov potrditi, kar pa še ne bo danes. Tudi kdaj in koga od kandidatov za veleposlanike bo predsednik morda še sprejel, v uradu niso povedali.
Vlada je pred časom potrdila odpoklic več dosedanjim veleposlanikom in imenovanje novih veleposlanikov, ki pa jih predsednik republike, ki vladi očita, da ti predlogi z njim niso bili ustrezno usklajeni, ni želel potrditi.
Zaplet se je zaostril, ko so se nekateri veleposlaniki v sredini oktobra še pred uradnim odpoklicem predsednika vrnili v Slovenijo. Z zunanjega ministrstva so takrat sporočili, da jim je prenehal štiriletni mandat in da jim ministrstvo zato niti ne more več zagotavljati veleposlaniške plače.
Podpis odloka o odpoklicu veleposlanikov
Predsednik Türk je nato pred desetimi dnevi vendarle podpisal odlok o odpoklicu veleposlanikov iz Bratislave, Kijeva, Washingtona, Haaga, Bruslja, Moskve, Koebenhavna, Berlina in Londona. Namesto veleposlanikov so na čelu slovenskih veleposlaništev v omenjenih mestih sedaj odpravniki poslov.
Kar se tiče novih veleposlanikov naj bi po poročanju radia Slovenije in časnika Dnevnik sicer agremaje oziroma dovoljenja držav gostiteljic doslej prejelo že 12 od 13 kandidatov za veleposlanike, ki jih je potrdila vlada Janeza Janše.
Med drugim naj bi agrema že prejel tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki naj bi bil kandidat za veleposlanika na Dunaju. Edini, ki agremaja še ni dobil, pa naj bi bil Robert Kokalj, ki tako očitno ne bo odšel na veleposlaniško mesto v Moskvo.