Upravni odbor zdravstvene blagajne (ZZZS) je na eni svojih zimskih sej pretresal, kako bi lahko vplivali na tiste gospodarske subjekte, ki že dlje časa ne plačujejo zdravstvenih prispevkov. Iz tega razloga so zaprosili Finančno upravo Republike Slovenije (Furs), da jim posreduje podatke o dolgovih in dolžnikih za zdravstvo. Med drugim so želeli podatke o dolžnikih po posameznih gospodarskih dejavnostih. In kaj se je izkazalo?
Furs je v eni izmed tabel poslal napačne podatke, smo ugotovili, ko smo pripravljali prejšnji članek o dolgovih do ZZZS z naslovom »Vsi ne plačujejo za zdravstvo, pravice pa pričakujejo«. V tabeli sedem je Furs navedel, da je dolžnikov 319.045 tisoč poslovnih subjektov - fizičnih oseb, čeprav obstaja vsega skupaj samo (prav tako po njihovih podatkih) 103 tisoč tovrstnih poslovnih subjektov. Ali so morda tudi drugi podatki napačni, ne vemo. A kako je sploh možno, da da Furs od sebe povsem napačne podatke?
Pojasnilo Fursa
Furs je pojasnil: »Podatek, ki je naveden v poročilu, je napačen. Osnovni namen podatkov iz preglednice 7 je bil namreč prikazati podatke o višini dolga do blagajne ZZZS po dejavnostih, ki jo davčni dolžniki opravljajo. V dolg so bili vključeni vsi dolžniki ne glede na višino dolga in ne glede na starost dolga. To pa pomeni, da se je za dolžnika štel vsak zavezanec, tudi tak, ki je imel samo 0,01 EUR dolga oziroma tak zavezanec, ki je zamujal s plačilom svojih obveznosti le 1 dan. Pri pripravi podatkov so bile upoštevane vse knjižbe, na podlagi katerih se je ugotavljal dolg do blagajne ZZZS, pri čemer pa pri štetju dolžnikov ni bil določen kriterij, da se upoštevajo le dolžniki z zapadlim dolgom. Dodajamo, da ZZZS za potrebe izvajanja svojih nalog vsak prvi delovni dan v tednu prejema podatke o dolžnikih, pri katerih je ugotovljeno stanje dolga iz naslova neporavnanih prispevkov obveznega zavarovanja večje od 1 EUR. Na ta način na tedenski ravni razpolagajo s točnimi podatki davčnih dolžnikov.«
Hoteli smo izpeljati pritiske na neplačnike
Tatjana Čerin, predstavnica Gospodarske zbornice Slovenije v ZZZS in podpredsednica upravnega odbora ZZZS, je povedala, da bodo napačnost podatkov obravnavali na prvi prihodnji seji upravnega odbora ZZZS, ko bodo dobili od Fursa uradno pojasnilo. »Naš namen je bil, da bi prek naših združenj izpeljali kake neformalne pritiske na tiste, ki ne plačujejo,« je povedala. Ogorčena je, ker gredo nekateri podjetniki v osebni stečaj, da se izognejo plačilu davkov in prispevkov, prepisujejo premoženje in podobno. »Iti v osebni stečaj ni več sramota, ampak modno,« je popisala razpoloženje med davčnimi dolžniki, ki solidarnost sistema zlorabljajo.