Ljubljana – Državni zbor je složno podprl v odboru za delo in socialne zadeve skoraj popolnoma prenovljeno besedilo novega zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Z zakonom, ki bo nadomestil podobnega še iz časov nekdanje Jugoslavije, bodo državni organi pridobili osrednjo evidenco delovnih in socialnih podatkov za posameznike, ti pa večjo možnost, da te podatke vidijo in dobijo kjer koli v Sloveniji.
Vlada je v obrazložitev tega zakona zapisala, da sledi načelu, po katerem naj od organa do organa tečejo podatki, ne pa ljudje od enega do drugega uradniškega okenca. Zakon bo med drugim delavsko knjižico nadomestil z delavsko kartico oziroma s kartico socialnega zavarovanja, vzpostavil centralno evidenco prostih delovnih mest, evidenco socialnih pravic za vsakega posameznika, njegov premoženjski cenzus, katerih oprostitev je deležen, katera nadomestila je prejemal in podobno. Omogočil bo tudi vpogled, ali delodajalci res plačujejo prispevke za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje. Opozicijski poslanci so pri tem opozarjali, da se je doslej večkrat zgodilo, ko je človek tik pred upokojitvijo presenečen ugotovil, da ti prispevki niso bilo plačani, vendar si je država oprala roke in krivdo naprtila delavcem, češ da bi morali sami nadzorovati, ali njihov delodajalec plačuje z zakoni predpisane prispevke.
Poslanec SDS Rudi Veršnik je pojasnil, da je bil izvirni greh storjen, ko so ukinili službo družbenega knjigovodstva (SDK). Od takrat je zavladala anarhija, kajti SDK ni dovolila izplačila plač, če ti prispevki niso bili plačani. V SDS na zakon sicer gledajo kot na tehnični zakon, medtem ko opozicija opozarja, da gre tudi za pomembne socialne vsebine. V LDS z njim niso zadovoljni – Pavle Gantar je na primer prepričan, da bi bila namesto enotne matične številke, ki o posamezniku pove preveč, za identifikacijsko številko primerneje uporabiti bolj nevtralno davčno številko –, vendar dopolnil niso vlagali, ker vladna koalicija doslej skoraj nobenega ni sprejela. Socialni demokrati so predlagali, da bi ministri pripravili izvršilne akte za uveljavitev zakona do začetka prihodnjega leta in ne šele leta 2008, kot predlaga vlada.
Preberite si v četrtkovi tiskani izdaji Dela