S tem, ko je vlada konec junija določila Aneks št. 1 k Splošnem dogovoru za pogodbeno leto 2012, ki je bil podpisan 29. decembra lani, je za omenjena dva domova za starejše določila, »v kakšnem obsegu ima Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pravno podlago za sklenitev pogodbe o izvajanju zdravstvenih storitev za letos«, je povedal Damjan Kos, direktor Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi na ZZZS.
Naj spomnimo, da so oskrbovanci v Centru starejših v Notranjih Goricah v začetku aprila prejeli dopis, da jim bodo začeli zaračunavati tudi zdravstveno oskrbo, kar je skupaj 461,76 evra na mesec, kar bi po dogovoru med domom in oskrbovancem moral plačati ZZZS, do tega pa so upravičeni tudi po zakonodaji. To se na srečo ni zgodilo, s podpisom Aneksa št. 1 je zdaj problem rešen.
Vlada zavrnila predlog SSZS
Skupnost socialnih zavodov Slovenije (SSZS) je že lani opozarjala na nedopustno namero ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) o razpisu novih koncesij, ker novi domovi za starejše od ZZZS nimajo zagotovljenih sredstev za zdravstveno nego, pri čemer so oskrbovanci v domovih žrtve neusklajenosti med resorji. Zdaj v skupnosti opozarjajo, da se bo problem jeseni spet ponovil v treh domovih. Predvidoma oktobra bodo odprli dom za starejše, ki ga Deos gradi v Črnučah, Dom upokojencev Ptuj gradi enoto na Olmu pri Kopru, novi dom nastaja tudi v Idriji. SSZS je predlagala, da bi zagotovili financiranje zdravstvene nege tudi v teh domovih, vendar je vlada njihov predlog zavrnila.
Damjan Kos pojasnjuje, da dokler v določilih splošnega dogovora za letos ni opredeljena širitev programa zdravstvene nege pri izvajalcu zdravstvenih storitev v Kopru, Črnučah in Idriji, ZZZS nima pravne podlage za sklenitev pogodbe. Opozarja, da bo v primeru širitve tega programa že letos, potrebno v enaki višini zagotoviti vir sredstev, na primer z zmanjšanjem obsega ali vrednosti drugih zdravstvenih programov. Zaradi prepovedi zadolževanja pa bo ZZZS moral poravnati del finančnih obveznosti za letos v višini 29,9 milijona evrov v prihodnjem letu; v januar 2013 se bo zamaknilo plačilo tretjega dela decembrske akontacije bolnišnicam, zdravstvenim domovom in zasebnikom s koncesijo.
»Varovance je treba
V direktoratu za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje pravijo, da so z Aneksom št. 1 del sredstev, ki bodo privarčevana z znižanjem cen, že ohranili za nadaljnje nastanitve, vendar se bodo partnerji o časovni shemi in izvajalcih dogovarjali na naslednjih pogajanjih za aneks ali splošni dogovor. Izvajalce socialno varstvene oskrbe pa opozarjajo na upoštevanje zdravstvene zakonodaje glede delitve sredstev iz splošnega dogovora, da bi se tako izognili neprijetnostim pri nastanjanju v domove za starejše še pred zagotovitvijo sredstev.
Direktor družbe Deos Bojan Kranjc je vesel, da je vlada potrdila upravičenost izvajanja zdravstvene nege v Notranjih Goricah. »Kot kaže, bomo dobili povrnjena sredstva od 1. januarja letos, ne pa tudi za lani, čeprav smo z dejavnostjo po koncesijski pogodbi začeli 1. novembra lani. Vrnili naj bi nam približno 66.700 evrov na mesec, kar znese okoli 400.000 evrov za prvih šest mesecev in približno 50.000 evrov za stroške zdravnika. Do zdaj smo za to sami zalagali povprečno po 75.000 evrov na mesec.«
Dom v Črnučah 1. oktobra
Pravi, da bodo dom v Črnučah verjetno lahko odprli 1. oktobra. »Kot nam je znano, v enem od sklepov Aneksa št. 1 piše, da bosta pogajalca ZZZS in SSZS našla ustrezno rešitev in vire financiranja. Upamo, da bo to rešeno z Aneksom št. 2 že pred odprtjem doma in da se zgodba iz Notranjih Goric ne bo ponovila v celoti. To nam ni všeč, saj bi morali že zdaj iskati ustreznega zdravnika za zdravstveno ambulanto v domu.«
Kaže pa, da novih domov za starejše nekaj časa ne bo več. Zadnji javni razpis za podelitev koncesije za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše, ki ga je MDDSZ objavilo februarja, je bil razveljavljen. Na MDDSZ pravijo, da letos ne predvidevajo novih razpisov za koncesije.