Lendava − Projekt predelave izrabljenih pnevmatik po postopku katalitične depolimerizacije, ki ga pripravlja skupaj z italijanskim partnerjem Alessandrom Curtijem, ni grožnja, ampak je nova priložnost za Lendavo, je v ponedeljek popoldne na razširjeni seji odbora lendavskega občinskega sveta za okolje in prostor dejal sodirektor družbe L4T Tomaž Groff. A svetnikov njegova podrobna predstavitev projekta ni prepričala.
Odbor je namreč na koncu več kot dveurne predstavitve in razprave do projekta zavzel negativno stališče.Tomaž Groff jih je sicer prepričeval, da gre za inovativno tehnologijo razgradnje odpadnih gum na njihove osnovne sestavine − plin, depolimerizacijsko olje, črno oglje in jeklo −, in ne za sežiganje. Tehnologijo je razvilo italijansko visokotehnološko podjetje Curtijevih, ki ima več kot 400 zaposlenih. Podjetje je leta 2015 ustvarilo za sto milijonov evrov prihodkov, že deset let pa vlaga tudi v raziskave postopkov depolimerizacije gum in predvsem tega, kako te postopke napraviti tako okoljsko kot tudi ekonomsko sprejemljive. V predelovalni obrat, ki naj bi bil tudi kompetenčni center za nadaljnje raziskave te vrste tehnologije, bi vložili 22 milijonov evrov, zaposlili pa bi 52 ljudi. Italijanski partner je pilotni projekt za predelavo gum že postavil v Faenzi v Italiji, je še dodal.
Toda člani okoljskega odbora so na podlagi slabih izkušenj iz preteklosti − nevzdržnega smradu iz Ecosove bioplinarne, frackinga za pridobivanje plina in neuspelih poskusov drugačne predelave odpadnih gum podjetja Albin promotion − ostali skeptični. »Po slovenski zakonodaji je tako, da ko nekdo dobi dovoljenja, je car in lahko počne karkoli, prizadeti pa se potem morajo leta boriti proti temu,« je dejal predsednik odbora Jožef Gerenčer, ki ga najbolj moti to, da investitorju ni treba opraviti presoje vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstvenega soglasja, ampak mora pred začetkom obratovanja dobiti le okoljevarstveno dovoljenje.
Boštjan Majerič je Groffa vprašal, ali je njihovo podjetje pripravljeno dati nekaj milijonov evrov garancije za primer požara ali kakšne druge katastrofe, Aleksander Marič je dejal, da sicer ni kemik, a da ne verjame, da je proizvodnja povsem varna, Drago Nađ pa je pripomnil, da bi ta proizvodnja, če bi bila res tako varna in super, že stala nekje pri Ljubljani.
V zdaj potekajočih postopkih pa občina in njeni organi nimajo nobene možnosti odločanja oziroma ne dajejo soglasja, tako da bo negativno mnenje odbora brez učinka. Občinski svet lahko vpliva le na postopke pridobivanja gradbenega dovoljenja, saj je občina s svojim odlokom postavila takšne prostorskoureditvene pogoje, da brez dvetretjinskega soglasja občinskega sveta na njenem območju ni mogoče zbirati, odlagati ali predelovati odpadke, pripeljane iz območja lendavske upravne enote.