»Tomo je na robu moči«

Tomo Križnar je po besedah ameriškega fotografa Ethana Rafala, ki je pred izgonom iz države v sudanskem zaporu z njim delil celico, na robu svojih moči.

Objavljeno
29. avgust 2006 21.49
Posebni odposlanec predsednika Janeza Drnovška za Darfur Tomo Križnar
Washington – Ethan Rafal je ameriški fotograf, ki je tako kot Tomo Križnar v Sudan vstopil iz Čada, in sicer brez vizuma, zato so ga sudanske oblasti obtožile vohunjenja. Ker so mu že pred tem odnesli vse, kar je imel s seboj, proti njemu niso imeli dokazov in so ga izgnali iz države. Tik pred tem pa je v sudanskem zaporu delil celico z odposlancem slovenskega predsednika Tomom Križnarjem.

V pogovoru z našo washingtonsko dopisnico je Ethan povedal, da je bil v istem zaporu kakor Križnar, saj je bil v Sudanu brez vize. Toma je srečal v četrtek pred desetimi, enajstimi dnevi, pogovarjala pa sta se o različnih stvareh. Tomo je mlajšega in prestrašenega Ethana ves čas poskušal ohrabriti in ga tolažil.

Na vprašanje, kako se Tomo počuti, je Američan dejal, da je jasno videti, da ga je vse skupaj zelo prizadelo. Zelo močan je, a je jasno, da je na skrajnem robu svojih moči, je dodal Ethan, ki je opisal tudi razmere v sudanskem zaporu, kjer vlada ne zagotavlja hrane, zapornike večinoma oskrbujejo njihove družine, Tomo pa tam nima družine. Pravzaprav ga hranijo drugi zaporniki, tisti, ki jim hrano prinašajo. Ethan verjame, da bodo Toma hranili še naprej, kajti prebivalci Darfurja so zelo topli ljudje, zaporniki pa ga obravnavajo kot svojega brata. Ob njunem srečanju v zaporu je bil Tomo shujšan.

Tomova izkušnja s sudanskimi oblasti je po besedah Američana bila zelo težka. “Ko sem ga srečal, je bil že zapornik in mislim, da ga niso več zasliševali, na začetku pa so ga, tako mi je povedal, ponoči vodili na zaslišanja. Tomo meni, da proces ni bil pravičen, odvetnika, ki so mu ju dodelili, nista delovala v njegovem interesu. In jasno je, da je dveletna zaporna kazen nora stvar! Ko sem ga srečal, z njim sicer niso ravnali tako kruto in so ga celo spoštovali, do takrat pa mu očitno ni šlo dobro,” je povedal Ethan, ki sicer ni želel govoriti, zakaj natančno je bil zaprt v sudanskem zaporu.

Celoten pogovor z Ethanom Rafalom si preberite v sredini izdaji Dela