Kakor so sporočili s KPV, se je svet ustanoviteljev seznanil s potekom pogovorov o ceni toplotne energije oziroma pogajanj in usklajevanj s Tešem in sklenil, da cene toplotne energije za končne uporabnike zaenkrat ne spremeni. Svet se bo spet sestal v začetku julija in ponovno odločal o morebitni podražitvi.
Že prejšnji teden pa se je MOV pritožila na odločbo Agencije za energijo. Od te so že marca zahtevali dostop do informacij javnega značaja in sicer, da jim kot odjemalcu in družbeniku javnega podjetja KPV, ki je distributer toplote iz distribucijskega sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline, posredujejo vlogo Teša za soglasje agencije k povišanje cene z vsemi prilogami.
V začetku junija je Agencije za energijo zahtevi delno ugodila in Velenju z odločitvijo, da občini dostavi vlogo Teša za izdajo soglasja k izhodiščni ceni toplote za daljinsko ogrevanje ob pričetku izvajanja dejavnosti proizvodnje toplote, v njej pa se zakrijejo podatki iz poslovnega načrta Teša za leto 2017 in iz načrta za leti 2018 in 2019. Občini je agencija odobrila tudi vpogled v seznam dejavnosti, ki jih ali jih še bo Teš opravljala ter v odločbo agencije, v kateri pa se zakrijejo podatki iz poslovnega načrta Teša.
Zaradi varovanja poslovne skrivnosti so druge zahtevane podatke občini zavrnili. Predvsem, pravijo na MOV, pogrešajo podatke o ceni vhodnih energentov, ki je bila uporabljena v izračunu izhodiščne cene, ki je sestavni del vloge za izdajo soglasja k izhodiščni ceni toplote.
Mestna občina Velenje se ja na to pritožila. »Menimo, da gre v tem primeru za izjemo od varstva poslovne skrivnosti, saj gre za podatke, povezane z opravljanjem javne službe, ki ne morejo biti poslovna skrivnost. Trdimo tudi, da obstaja prevladujoč javni interes, ki je vsekakor močnejši od izjeme poslovne skrivnosti družbe, saj javni interes predstavlja 33.000 uporabnikov javne službe gospodinjskega odjema in 600 uporabnikov poslovnega ter industrijskega odjema, ki ne morejo koristiti druge vira toplotne energije. Agencija je ustanovljena za zaščito interesov končnih uporabnikov, ki imajo pravico izvedeti, kakšne so podlage za izračun cene toplotne energije, Teš pa je v 100-odstotni državni lasti,« pravijo v Velenju.
Po njihovem prepričanju bi agencija morala prepoznati prevladujoč javni interes, ki je vsekakor močnejši od poslovne skrivnosti Teša ter bi s posredovanjem podatkov lokalni skupnosti zagotovila preglednost, nepristranskost in enakopraven položaj lokalne skupnosti in občanov.
V pritožbi MOV predlaga, da se odločba Agencije za energijo odpravi in se agenciji naloži, da jim posreduje zahtevano dokumentacijo.