Ljubljana - V javnem mnenju je daleč najmočnejša stranka opozicijska SDS, vladna SD na drugem mestu ima pol manjši delež. Nezadovoljstvo z delom vlade je izjemno veliko, a to traja že dolgo, le vsak mesec je še malenkost večje. Po svoje je bilo presenečenje tokratne ankete prav to, da ni bilo presenečenj. Po vsem, v kar se je zadnje čase zapletla SDS, so mnogi pričakovali precejšnje zmanjšanje javnomnenjske podpore tej stranki. A to se ni zgodilo. Delež glasov je nekoliko manjši kot prejšnji mesec, nikakor pa ne gre za velik padec. Pri tem je prednost pred drugouvrščeno stranko še vedno izjemno velika.
Kako to razložiti?
»Javno mnenje se vedno odziva z določenim zamikom,« je pojasnil Igor Oman, direktor družbe Episcenter, ki se ukvarja tudi z javnomnenjskimi raziskavami. »Respondent mora, preden je pripravljen javno izraziti spremenjeno mnenje o neki zadevi, dobiti potrditev pri pomembnih drugih: v medijih, pri sosedih, sodelavcih, prijateljih. To je proces, ki vzame nekaj časa. V vaši raziskavi pa so vendarle nakazani določeni trendi, ki se bodo po mojem prepričanju nadaljevali in zelo verjetno še nekoliko krepili, sploh kar zadeva SDS in SD.«
»Trend je opazen,« je pritrdil dr. Vlado Miheljak z ljubljanske Fakultete za družbene vede. »Že tri mesece se delež SDS počasi zmanjšuje. Če bo še aprila šlo navzdol, potem bomo lahko rekli, da SDS usiha.« Pri tem Miheljak spominja na izkušnjo pred leti s staro LDS: »Razpad se ne zgodi čez noč. Oziroma: kar se spremeni čez noč, se čez dan popravi nazaj. Kadar je javno mnenje v afektu, je odziv močen, a tudi hitro zvodeni. Tisti, ki načrtujejo strankarske kariere, se morajo najbolj bati prav teh počasnih, a zanesljivih trendov.«
»Kaj se bo s SDS dogajalo prihodnje mesece, je precej odvisno od stranke same,« meni dr. Matevž Tomšič z novogoriške Fakultete uporabne družbene študije, ki izvaja svojo javnomnenjsko merjenje z naslovom Slovenski utrip. »Epizoda SDS z arhivi je bila zelo neposrečena, če se blago izrazim. Lahko pa je poučna lekcija. Če se bo stranka še naprej ukvarjala s temami, ki jih ima javnost za nerelevantne, in po možnosti še tako šlampasto, potem se bo lahko ta trend nadaljeval. Veliko je odvisno od tega, ali bo stranki uspelo to lekcijo pravilno razumeti ali ne.«
Tomšič ob negativnem trendu SDS poudarja še povečanje podpore preostalima dvema pomladnima strankama, SLS in NSi. »Sklepamo lahko, da je tisti del, ki ga je SDS izgubila, šel k 'sestrskima strankama'. Medblokovsko razmerje se ni bistveno spremenilo.«
Vlada na dnu
In kako naši sogovorniki komentirajo rekordno majhno zadovoljstvo z vlado? V glavnem so od tega že dvignili roke. »Vsi, ki opravljamo tovrstne meritve, vsak mesec postavljamo nove rekorde,« je povedal Igor Oman. »Ni treba veliko filozofirati. Katerega koli projekta se ta vlada loti, se ga loti neuspešno. In to je pač rezultat.«
»Ne glede na to, kaj vse je opozicija zadnje čase počela v svojo škodo, niti vladajoča stran v tem smislu ni ravno počivala,« je ugotovil Tomšič. »Vlada in tudi vladne stranke preprosto niso znali ali zmogli izkoristiti šibkosti največje opozicijske stranke.«
»O tem pa ni več česa reči,« je o vladni nepriljubljenosti dejal Miheljak. »Če bi pisal komentar, bi mu dal naslov O mrtvih vse dobro.«