Tretja interpelacijska tarča opozicije bo Drobnič

SNS je napovedala interpelacijo zoper ministra za delo, družino in socialne zadeve. V LDS in SD interpelacijo načeloma podpirajo, v koaliciji pa imajo do dela ministra zadržke le v DeSUS.

Objavljeno
15. november 2006 19.57
Novinarska konferenca poslanske skupine SNS, na kateri so spregovorili o dejavnostih za vložitev interpelacije zoper ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča. Na sliki Barbara Žganjer Tavž in Sašo Peče
Ljubljana - Po tem ko so v LDS vložili interpelaciji o delu in odgovornosti ministrov za zdravje Andreja Bručana in za kulturo Vaska Simonitija, so danes v SNS napovedali tretjo interpelacijo v tem mandatu, katere tarča bo minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič. Po prepričanju poslancev SNS bi bil Drobnič bolj primeren za "ministra za zmanjševanje pravic". V LDS in SD interpelacijo načeloma podpirajo, v koaliciji pa imajo do dela ministra zadržke le v DeSUS.

Poslanec SNS Sašo Peče je na novinarski konferenci dejal, da že imajo zagotovljenih dovolj poslanskih podpisov za vložitev interpelacije in da bo vložena v začetku januarja, saj se bodo najprej posvetovali s socialnimi partnerji in strokovno javnostjo ter nato še s poslanskim skupinami.

Poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš je dejala, da je Drobnič v teku mandata pokazal veliko mero nestrpnosti do drugače mislečih, nestrokovnosti in nazadnjaštva ter da vodi politiko, ki pomeni "rušenje koncepta socialne države". Med konkretnimi očitki je med drugim naštela izključevanje socialnih partnerjev ob pripravi zakonskih predlogov, neprimeren dialog s študenti, delojemalci in invalidskimi organizacijami ter nestrpnost do drugačnih mnenj pri razpravah o vojnih zakonih.

Omenila je še spreminjanje sistema socialnih transferjev, kjer se kršijo že pridobljene pravice državljanov, slab azbestni zakon, ki izključuje nekatere kategorije bolnikov, in neprimerno družinsko politiko, ki krči pravice materam. Po besedah Žgajner Tavševe se pripravljajo tudi številni ukrepi za zmanjševanje pravic na področju pravice do splava.

NSi: Ni se zmanjšala niti ena pravica

Poslanec Drobničeve NSi Franc Capuder je na očitke odgovoril, da se v mandatu sedanje vlade "ni zmanjšala niti ena pravica, pač pa je bilo uveljavljenih vrsto novih". Izboljšal se je položaj upokojencev, mladih mamic, invalidov, nekaterih brezposelnih, veteranov in vrste drugih kategorij prebivalstva, pravi poslanec druge največje vladne stranke.

Drobnič si je doslej vedno prizadeval za zaščito in socialno pravičnost za tiste, ki so večkrat odrinjeni in potisnjeni v socialne in osebne stiske. "Zato brezposelnim in delodajalcem s svojim delom na ministrstvu zagotavlja programe, ki bodo dali možnost za hitrejše in bolj učinkovito vključevanje v delovno aktivnost in socialno vključenost. Z zadnjimi spremembami na področju invalidskega varstva se je povečalo zaposlovanje invalidov v tem letu za več kot 40 odstotkov."

V obdobju Drobničevega vodenja ministrstva se je uveljavil višji dodatek za veliko družino in davek na ta dodatek, zagotovljene so možnosti priznanja delovne dobe materi, če ima štiri ali več otrok in pri tem ostane doma, ter možnost polovičnega delovnega časa za dva otroka do določene starosti, je naštel Capuder.

V SDS in SLS ne vidijo razlogov za interpelacijo

V SDS so ocenili, da Drobnič delo opravlja korektno, poslanec SLS Josip Bajc pa je dejal, da je podrobnejše komentarje težko dajati, ker interpelacija še ni vložena. Kljub temu je zavrnil enega od ključnim argumentov SNS, ki ministru očita krčenje socialnih pravic. Po besedah poslanca ljudske stranke namreč aktualni proračunski dokumenti kažejo, da se v seštevku socialni transferji povečujejo.

DeSUS: Nismo bili posebej navdušeni nad delom ministra

V DeSUS so bili kritični do številnih potez ministra Drobniča, a vodja poslancev najmanjše opozicijske stranke Franc Žnidaršič opozarja, da imajo preostale tri koalicijske stranke polovico poslanskih sedežev, tako da je interpelacija verjetno obsojena na neuspeh.

"Moram reči, da nismo bili posebej navdušeni nad delom ministra," je Žnidaršič odgovoril na vprašanje, ali si lahko v SNS morebiti obetajo podporo poslancev DeSUS glede na njihova dosedanja kritična stališča. Kljub temu Žnidaršič poudarja, da še ne more govoriti o morebitni podpori interpelaciji, saj o tem v poslanski skupini še niso govorili.

V LDS se želijo najprej seznaniti z argumentacijo interpelacije

V LDS imajo relativno veliko razlogov, da so lahko kritični do dela ministra Drobniča, ki predvsem ne zmore voditi evropskega socialnega dialoga, je pojasnil vodja poslanske skupine Anton Rop. V LDS se želijo najprej seznaniti z argumentacijo interpelacije, nato pa se bodo odločili, kako bodo ob njeni obravnavi v DZ glasovali. Napovedal je še, da se bo verjetno nekaj poslancev LDS s podpisi in pri pripravi besedila odločilo sodelovati tudi pri vložitvi interpelacije.

V SD skrajno kritični do Drobničevega dela

Vodja poslancev SD Miran Potrč je dejal, da so v stranki "skrajno kritični" do Drobničevega dela. Njegovi predlogi slabšajo socialni položaj šibkih in ogroženih. Minister je bil doslej do opozicijskih predlogov odklonilen, kakovost socialnega dialoga in socialnega partnerstva pa se je v času ministrovega mandata poslabšala.

Potrč je dejal, da želijo, če jih bo SNS povabila, vsebinsko sodelovati pri pripravi interpelacije in tudi prispevati poslanske podpise. Pojasnil je tudi nekoliko drugačno ravnanje stranke glede na dosedanje interpelacije: SNS ima za vložitev interpelacije premalo, le šest poslancev, področje dela Drobničevega ministrstva je ena od prioritet SD kot socialdemokratske stranke, delovanje ministra je nesprejemljivo, njegovo področje pa zadeva celo več državljanov kot na primer resor zdravstva.