Tri mesece do načrta rešitve v Topolšici

Revizija projekta energetske sanacije je pri koncu, Bolnišnico Topolšica pa je obiskalo tudi računsko sodišče.

Objavljeno
05. januar 2017 18.45
Posodobljeno
06. januar 2017 07.00
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Topolšica – Bolnišnica Topolšica je po obnovi in energetski sanaciji, ki so jo končali aprila lani, danes med najbolj zadolženimi v državi. Zaradi hudih finančnih težav so se zatekli po pomoč tudi k državni zakladnici, hkrati pa dobili kar dva nadzora. Revizija energetske sanacije naj bi bila končana ta mesec, računsko sodišče naj bi delo končalo marca.

Ministrstvo za zdravje je v skopem sporočilu konec decembra zapisalo, da bodo do konca marca izdelali elaborat o možnostih za reševanje finančnih težav Bolnišnice Topolšica, ki so, kot piše ministrstvo, predvsem posledica energetske sanacije. Ta je stala po zadnjih podatkih okoli 6,6 milijona evrov, od tega je bilo evropskih sredstev približno 1,2 milijona evrov.

Kaj natančno je pri obnovi šlo narobe, nam z ministrstva za zdravje niso odgovorili, revizijo, ki so jo maja lani zahtevali člani sveta zavoda, naj bi končali ta mesec. So pa bili že pred obnovo pomisleki, ali bo bolnišnica obnovo sposobna izpeljati. Večji del denarja je namreč morala zagotoviti sama. Poleg tega se je obseg izvedenih del precej povečal. Kot je povedal nekdanji direktor Leopold Rezar, so šele, ko so začeli obnavljati, ugotovili, da so strojne in elektro inštalacije tako dotrajane, da bi bilo nesmiselno vse drugo obnoviti, te pa pustiti take, kot so bile.

Večkrat je Rezar poudaril, da je sanacija bolnišnico drago stala tudi zaradi ministrstva za zdravje in finančnega ministrstva. Svet zavoda je leta 2013 dal soglasje za 3,5 milijona evrov vredno posojilo, kot pravi Rezar, so leto dni čakali na soglasje ministrstva za zdravje, nato še pol leta finančno ministrstvo. V tem času je bolnišnica izgubila skoraj milijon evrov, je lani ob zaključku svojega mandata povedal Rezar. Bolnišnica je imela ob njegovem odhodu junija lani okoli 760.000 evrov primanjkljaja še iz let 2013 in 2014 ter 4,3 milijona evrov dolgov zaradi obnove.

Infografika: Delo

V pričakovanju rezultatov nadzora

Rezar, ki se mu je junija lani iztekel mandat direktorja, se ugotovitev revizije ne boji: »Ena revizija je že bila in ni bilo ugotovljenih nobenih nepravilnosti. Še vedno sem prepričan, da bi bolnišnica sama lahko poravnala vse obveznosti, če bi ji le ZZZS plačal celoten opravljeni program. Tako pa smo imeli za približno 480.000 evrov neplačanega programa.«

S to težavo se sicer srečujejo skoraj vse bolnišnice v državi, je povedal vršilec dolžnosti direktorja Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli: »Računati na ta sredstva pri načrtovanju velikih investicij bi bilo neracionalno. Poleg tega so naši programi večinoma zelo dragi in nikoli ne ostane prav veliko sredstev. Zato je bila obnova v takem obsegu z lastnimi sredstvi dvomljiva. Po drugi strani pa moramo vedeti, da je bila resnično nujna.« Šorli je še potrdil, da je finančno stanje bolnišnice slabo: »Imamo veliko neplačanih obveznosti, okoli 900.000 evrov do izvajalcev in okoli 1,5 milijona evrov do dobaviteljev. Glede na to, da imamo na leto slabih 11 milijonov evrov prihodkov, smo relativno najbolj zadolžena bolnišnica.«

Kaj je delal svet zavoda, da je finančno stanje zdaj takšno, bo pokazala tudi revizija. Je pa predsednica sveta zavoda Hedvika Stanič Igličar že lani povedala, da je zaupna revizija iz leta 2013 pokazala nepravilnosti, da v svetu zavoda nikoli niso dobili dokumentacije, za katero so prosili, da investicija ni bila vodena v skladu z zakonodajo in da natančnih številk, koliko je sploh stala, tudi nimajo.

Ministrstvo bo v prihodnjih treh mesecih pripravilo rešitev za obnovljeno bolnišnico. Šorli je prepričan, da ima Topolšica kljub slabim financam dobre možnosti: »Ne celjska ne slovenjgraška bolnišnica nimata pulmologije. Pri nas je na leto hospitaliziranih več kot 4000 bolnikov, več kot petkrat toliko je še ambulantnih pregledov. Z novimi programi tako menim, da je tu izjemna perspektiva.«