Triglav je že v slovenskih rokah

Slavnostna splovitev večnamenske vojaške ladje Triglav III. je že končana. Tradicionalni krst ladje je opravila botra ladje Elen Twrdy, dekanja Fakultete za pomorstvo in promet. Slovesni splovitvi ladje je prisostvovala tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Objavljamo komentar ministrice.

Objavljeno
21. julij 2010 09.15
Ti. Kr.
Ti. Kr.
Sankt Petersburg - V sanktpeterburški ladjedelnici Almaz so na priložnostni slovesnosti splovili novozgrajeno večnamensko vojaško ladjo Triglav III., katere naročnik je Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije. Tradicionalni krst ladje je opravila botra ladje Elen Twrdy, dekanja Fakultete za pomorstvo in promet v Portorožu. Slovesni splovitvi ladje je prisostvovala tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič z delegacijo, v kateri so bili poleg slovenske veleposlanice v Moskvi Ade Filip Slivnik še predstavniki ministrstva za obrambo in ministrstva za finance.

Slavnostna govornica ob splovitvi ladje ministrica Ljubica Jelušič je v svojem govoru med drugim poudarila, da je ladja, ki bo danes prvič zaplula, „večnamensko sredstvo, ki ne bo samo okrepilo naše obrambne sposobnosti na morju, temveč bo predstavljalo pomembno zmogljivost varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami na morju". Sledili so še slovesni nagovori gubernatorke leningrajskega okrožja in županje mesta Sankt Peterburg Valentine Ivanovne Matviyenko, predstavnika podjetja Rosoboronexport in generalnega direktorja ladjedelnice Almaz.

Osrednji del slovesnosti v ladjedelnici Almaz v Sankt Peterburgu je bil trenutek, ko je direktor podjetja, ki je zgradilo ladjo Triglav, dal povelje za splovitev in so ladjo z vlačilcem povlekli z doka v morje. Sledil je tradicionalni pomorski krst ladje, ko je botra ladje Elen Twrdy ob bok ladje razbila steklenico zlate radgonske penine. Ladjo je ob tem poimenovala ter ob tej priložnosti ladji in njeni posadki zaželela mirno morje. Sledil je blagoslov nove ladje, ki ga vedno opravijo ob splovitvi novih ladij v ladjedelnici Almaz, za slovensko ladjo pa ga je opravil vojaški vikar Jože Plut.

Ladja je dolga 49 in široka nekaj več kot 9 metrov, oborožena bo s topom AK-306, dvema mitraljezoma 14,5 mm, protiladijskim raketnim sistemom šturm, protizračnimi raketami in protiraketno zaščito. Posadko ladje bodo sestavljali 4 častniki ter 20 podčastnikov in mornarjev. Ladja bo privezana v Luki Koper, dogovori o mestu in stroških priveza pa bodo, kot trdijo na ministrstvu, končani predvidoma do konca julija letos. V Slovenijo naj bi Triglav priplul, kot smo že pisali, konec leta. Ladja bo namenjeno vojaško-obrambnim, zaščitno-reševalnim in pedagoško-raziskovalnin akcijam.

Vojaško ladjo Triglav obrambno ministrstvo prevzema v sklopu zapiranja klirinškega dolga (pogodbo o dobavi je ministrstvo pred dvema letoma podpisalo z ruskim državnim podjetjem Rosoboroneksport). Kot zatrjujejo na obrambnem ministrstvu, je plačilna shema za 50-metrski Triglav III. naslednja: »Vrednost osnovne pogodbe je 34.995.000 ameriških dolarjev in bo v celoti poplačana iz klirinškega dolga. Pogodba za center za upravljanje ognja, usposabljanje in strelivo pa znaša 7.465.908 dolarjev. Sredstva so zagotovljena v proračunu v postavki klirinški sklad.« Dodamo naj, da gradnjo ladje nadzira zasebno nemško podjetje Germanische Lloyd, za kar bo ministrstvo odštelo slabih 110.000 evrov.

Ministrstvo je glede imena ladje izvedlo notranji interni razpis, na katerem je zmagalo ime Triglav III. Zanimivo: obe ladji, ki sta doslej nosili ime Triglav, sta se potopili: prva še v času Avstro-Ogrske (Triglav I.), Triglav II. pa je potonil v barvah jugoslovanske armade.