Tržaški poslanec: Izjave Türka so sramotne

Predstavniki italijanske desnice v Trstu so se ostro odzvali na izjave slovenskega predsednika Danila Türka v zvezi s spravnim srečanjem predsednikov Slovenije, Hrvaške in Italije.

Objavljeno
09. januar 2009 14.46
Roberto Menia
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Trst - Predstavniki italijanske desnice v Trstu so se ostro odzvali na izjave slovenskega predsednika Danila Türka v zvezi s spravnim srečanjem predsednikov Slovenije, Hrvaške in Italije. Poslanec Ljudstva svobode italijanskega premiera Silvia Berlusconija Roberto Menia jih je za dnevnik Il Piccolo označil za sramotne.

Türk je v četrtek v izrazil mnenje, da za spravno srečanje ni niti nujne potrebe niti vseh pogojev. Opozoril je, da ima vprašanje sprave tudi etično dimenzijo, ki zahteva, "da se v Italiji opravi jasnejše soočenje z zločini fašizma". Slovenski predsednik je spomnil, da mnogi od zločinov, storjenih nad Slovenci med drugo svetovno vojno v času italijanske vojaške okupacije, še vedno niso kaznovani, kar je ustvarilo "etični primanjkljaj, zaradi katerega v Italiji še ni prišlo do potrebne katarze."

Na Türkove besede se je v tržaškem dnevniku Il Piccolo zelo ostro odzval tržaški poslanec desnosredinskega Ljudstva svobode in podtajnik na italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia. Dejal je, da so besede slovenskega predsednika z etičnega vidika sramotne in "otrok subkulture, ki ne zna obračunati z zgodovino."

Menia: Türk ni obračunal niti s sedanjostjo


"Italija je stoodstotno obračunala s fašizmom in zavrnila tisto, kar je bilo treba zavrniti. Po drugi strani pa se isto ne dogaja s komunizmom, za katerega dejstva govorijo, da je bil velika tragedija teh krajev: mrtvi v fojbah in največji eksodus v italijanski zgodovini, nekaj, kar se nasprotno ni nikoli pripetilo Slovencem ali Hrvatom. Ni mogoče opravičevati teh dejanj s fašističnim nasiljem, saj slednjega ni mogoče primerjati z etničnim uničevanjem Italijanov," pravi Menia.

Tržaški poslanec še pravi, da Türk ni obračunal niti s sedanjostjo: "Slovenija je brezplačno vstopila v Evropsko unijo, čeprav bi Italija morala izkoristiti priložnost za rešitev spora, ki še obstaja. Sprava na tej podlagi bi bila samo nepotrebno paradiranje."

Il Piccolo objavlja tudi izjavo tajnika skrajno desničarske zunajparlamentarne stranke La Destra Francesca Storaceja, ki pričakuje, da bo italijanski zunanji minister odgovoril na "nesramnosti slovenskega predsednika glede tragedije fojb. Zahtevamo spoštovanje za državo, ki se je opremila z državnim zakonom za počastitev mučencev, ki jih je pomoril Tito," je dejal Storace.

Do besed slovenskega predsednika Danila Türka je kritičen tudi komentator tržaškega dnevnika, ki opozarja, da je Türk sam spomnil, da med Rimom in Ljubljano že obstaja visoka stopnja sprave, ker sta Italija in Slovenija članici EU. Ob tem se je vprašal: "Ali bi morali sklepati, da ta specifična območja, ki so doživela vojno, ne morejo spadati v proces evropske sprave?"