Ali je bolje Vzajemno preoblikovati v delniško družbo, postati lastnik nekaj delnic in po svoji volji trgovati z njimi ali ohraniti njeno vzajemnost, s tem pa neprofitnost in medsebojno pomoč? To je vprašanje, ki že nekaj časa zaposluje vso slovensko javnost in dobršen del oblasti. Dokler ni bilo obljub Vzajemne in nato Jelinčičevih nacionalistov, ni bilo dvoma. Zdaj pa je. Tisti, ki obljubljajo, sicer niso povedali, da se morda v delnicah ne skriva denar, pač pa izguba, o kateri po kapljicah curljajo neuradne vesti v javnost. In da so morda delnice bodočih malih delničarjev že zdaj brez vrednosti.
Toda ne gre le za nekaj fičnikov malih delničarjev in morebitnega dotoka milijard v roke velikih; dilema o preoblikovanju vzajemne družbe v delniško je veliko večja. Gre za odločitev, kakšno zdravstvo bomo imeli. Če bomo sledili ideji profitnega zavarovalništva za vsako ceno, bomo zdravstvo pahnili v amerikanizirano tržnost. Ustvarjanje dobička na dopolnilnem zavarovanju kot delu osnovnega zavarovanja, brez katerega ti v bolnišnici ne zašijejo noge in ne zamenjajo srca, ne bo v prid nikomur, še velikim lastnikom zavarovalnice ne. No, ti si bodo lahko z dividendami plačevali milijonske operacije iz žepa, kaj pa vsi drugi?
Četudi smo se v Sloveniji na splošno odločili za uveljavitev tržnih načel, za nekatera področja to ni vseobsegajoča rešitev. Zdravstvo je že eno takšnih, kar kaže tudi ureditev v drugih državah. Marsikje so vzajemne oblike zdravstvenih zavarovanj ustaljene, v celoti pa je v Evropi več kot tretjina vseh zavarovalnic vzajemnih. Zakaj bi prav mi postali izjema?
Zato razprava poslancev, ki so se danes v večini izrekli proti takojšnjemu divjemu lastninjenju Vzajemne, hkrati pa podprli poznejše urejeno preoblikovanje v delniško družbo, ne omogoča mirnega spanca. Sistemski rezultat bo v tem primeru isti. Po vsej verjetnosti sicer ne bo kraje milijard, upravičeno pa se bomo pogovarjali o kraji zdravja. Po izkušnjah drugih držav namreč uvajanje tržnosti prinaša v zdravstvo dvoje: večje stroške in posledično za mnoge le – hitrejšo smrt.