Tudi drugi oboleli nima ptičje gripe

V mariborsko bolnišnico so sprejeli še enega bolnika z znaki okužbe dihal, vendar pa so rezultati testiranj pokazali, da nima ptičje gripe. V Slovenj Gradcu pa so omilili ukrepe.

Objavljeno
19. februar 2006 20.05
Labodji mladički
Ljubljana - Gasilec, ki so ga z znaki okužbe dihal sprejeli na zdravljenje na oddelek za nalezljive bolezni in vročinska stanja mariborske bolnišnice, ni okužen z virusom ptičje gripe, so popoldan sporočili iz bolnišnice. Ker je bil gasilec v minulih dneh v stiku z labodi, so ga namreč kljub majhni verjetnosti, da bi se okužil z virusom ptičje gripe pri stiku s perjadjo, zadržali na opazovanju. Rezultati testov v referenčnem laboratoriju Inštituta za varovanje zdravja v Ljubljani pa so bili negativni.

Sicer so že prejšnji četrtek v mariborsko bolnišnico sprejeli gasilca, ki naj bi sodeloval pri odstranjevanju poginulih labodov, vendar pa tudi pri njem ni šlo za okužbo s ptičjo gripo.

Novi štirje okuženi labodi

Nacionalni veterinarski inštitut pa je sporočil, da so s ptičjo gripo podtipa H5 okuženi še štirje labodi, ki so jih našli v sredo 15. februarja v žarišču pri Mariboru. Tako so do danes v Sloveniji odkrili skupno osem primerov okužbe z virusom H5. Kot so sporočili z Vurs, vzorcev omenjenih štirih labodov ne bodo poslali v referenčni laboratorij Evropske unije v britanskem Weybridgeu, saj so v tem žarišču že potrdili virus H5N1.

Trenutno so v Sloveniji potrdili en primer okužbe z najnevarnejšo vrsto virusa ptičje gripe H5N1, in sicer pri labodu iz Koblerjevega zaliva pri Mariboru. Nacionalni veterinarski inštitut pa je ptičjo gripo tipa H5 potrdil še pri sedmih labodih z mariborskega območja, pri čemer je vzorce treh v začetku minulega tedna poslal v nadaljnje testiranje v britanski referenčni laboratorij.

V Postojni našli mrtvega kormorana

Z Regijskega centra za obveščanje Postojna pa so sporočili, da so v podjetju Javor Furnir iz Prestranka pri Postojni v petek pri raztovoru hlodov iz vagona našli poginulega kormorana. O najdbi so obvestili Nacionalni veterinarski inštitut Nova Gorica, ki je poginulo ptico tudi prevzel v postopek.

Lažni alarm v Slovenj Gradcu

Potem ko so v soboto ovrgli sum na ptičjo gripo pri sivi čaplji iz Legna pri Slovenj Gradcu, pa je Državno središče za nadzor bolezni morda omililo ukrepe na območju, kjer so v torek razglasili tretje žarišče ptičje gripe.

Analize vzorcev sive čaplje iz Legna, ki jih je opravil Nacionalni veterinarski inštitut, niso potrdile suma na ptičjo gripo tipa H5, je v soboto potrdila direktorica Veterinarske uprave RS (Vurs) Vida Čadonič Špelič.

V okolici Slovenj Gradca so tako ukinili okuženi trikilometrski in ogroženi desetkilometrski pas. To pa pomeni, da ne bodo več potrebne dezinfekcijske pregrade pred hlevi, prav tako bodo lahko kmetje perutnino premikali.

Priporočljivo je dosledno upoštevanje ukrepov

Urad vlade za informiranje prebivalcem priporoča, da dosledno upoštevajo že sprejete ukrepe in navodila Vursa. Svetuje tudi, da spremljajo obvestila, ki jih v zvezi s pojavom, širjenjem in preprečevanjem okužbe z virusom ptičje gripe H5N1 objavljajo vlada in njeni organi.

Inštitut za varovanje zdravja je za morebitna vprašanja o varovanju zdravja prebivalcev vzpostavil odprto telefonsko linijo (01) 2441 433, vsak dan od 8. do 20. ure. Vurs pa ima odprto brezplačno telefonsko linijo za morebitna vprašanja v zvezi s pojavom ptičje gripe (080 5052), in sicer vsak dan med 8. in 20. uro.