Ljubljana - Za Desusom, ki je poročilo o zbranem in porabljenem denarju za volilno kampanjo računskemu sodišču poslal že decembra, je včeraj k revizorjem prispelo še poročilo Nove Slovenije, ki jo je v času volitev vodil Andrej Bajuk. Rok, ko morajo stranke oddati poročila, se bo iztekel sredi tega tedna.
Za volitve je NSi zbrala in porabila 525.607 evrov; po poročilu računskemu sodišču so pol milijona zbrali s »prispevki«. Ni razvidno, kdo jim je tega pol milijona dal. Navedeno je, da sta podjetji Prolink in Turizem Kras prispevali 12.800 in 3854 evrov in da jima je Pošta Slovenije dovolila odlog plačila v višini 24.945 evrov. Od kod je ves preostali denar, iz poročila ni mogoče ugotoviti. Pravilo, da manjkajo skoraj vsi resni podatki, je posledica lukenj v zakonih, ki so jih stranke v parlamentu sprejele, da bi se izognile nadzoru javnosti. V resnici je NSi (v drugih strankah ni bilo nič drugače) denar povečini zbirala na rednem računu, kjer so se za plačilo stroškov kampanje tudi zadolžili za okoli 300.000 evrov. Posojilo so najeli na rednem računu, in zato ni prikazano med viri financiranja kampanje.
Prvi je med večjimi strankami volilni račun zaprl Desus in o poslovanju že decembra poročal računskemu sodišču. Za kampanjo so v stranki zbrali 283.452 evrov, porabili pa 255.921 evrov. Denar je Desus zbral le s »prostovoljnimi prispevki«. Razkril je, da sta mu 10.913 evrov podarila Delavska hranilnica in strankin kandidat na volitvah Ljubomil Jasnić; od kod preostalih več kot 270.000 evrov, je skrivnost. V poročilu strankinemu nadzornemu svetu so vsoto nekoliko bolj razčlenili. Z dotacijami so, kot navajajo tam, zbrali 46.447 evrov, 234.327 evrov pa so z rednega računa prenakazali na posebnega. Za kampanjo se Desus ni zadolžil ali najel kakšnega posojila.
Na računskem sodišču čakajo še na poročila petih strank, ki so za kampanjo porabile skoraj toliko, kolikor zakon največ dopušča, torej do 679.714 evrov: Socialni demokrati (SD) Boruta Pahorja, Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše, Zares Gregorja Golobiča, Slovenska ljudska stranka (SLS) Bojana Šrota in liberalna demokracija (LDS) Katarine Kresal. Vsota nacionalne stranke, ki poročila tudi še ni poslala, bo skromnejša, okoli 140.000 evrov.
Iz sredine tiskane izdaje Dela