Tudi Slovenija se lahko znajde na Evropskem sodišču

Evropsko sodišče je naložilo Grčiji, naj čimprej izenači starostno dobo za upokojitev za moške in ženske - Evropska komisija: Najprej je treba opraviti analiz.

Objavljeno
27. april 2009 19.02
Er. R.
Er. R.
Ljubljana - Evropsko sodišče (ECJ) je pred kratkim presodilo, da mora Grčija izenačiti starostno dobo za upokojitev za ženske in moške, kar naj bi veljalo tako za grški civilni kot vojaški sektor. Po sedanji grški zakonodaji delajo ženske do 60., moški pa do 65. leta starosti. To je po mnenju Evropske komisije v nasprotju z evropsko zakonodajo, ki temelji na principih enakosti med ženskami in moškimi. Iz istega razloga lahko postopek na evropskem sodišču sprožijo tudi proti Sloveniji.

Sodišče je ugotovilo, da različni pogoji za upokojevanje izhajajo iz različnega socialnega položaja grških žensk (kar zanje pomeni tudi slabši ekonomski položaj in večjo odvisnost) in je grški vladi naložilo, da starostno dobo čimprej izenači.
Evropska komisija je pozdravila sodbo sodišča, saj je le potrdila, »da na splošno ne sme biti razlik v obravnavi žensk in moških pri vprašanju upokojitvene starosti oziroma zahtevane delovne dobe pri upokojevanju«. Pojasnili so, da sicer dopuščajo nekatere razlike - recimo pri priznavanju težkega dela oziroma skrbi za otroka - vendar pa je treba pri vsaki razliki upoštevati načelo enake obravnave moških in žensk, torej se te razlike ne smejo nanašati zgolj na moške oziroma zgolj na ženske. Prav tako se strinjajo, da so ukrepi za spodbujanje zaposlovanja žensk pozitivni, vendar pa, podobno kot sodišče, menijo, da različna upokojitvena starost ne prispeva k uresničitvi tega cilja.

Med tistimi evropskimi državami, ki doslej še niso izenačile starostne dobe med moškimi in ženskami, je poleg Grčije, Italije, Avstrije in Velike Britanije tudi Slovenija. V vseh naštetih državah moški delajo do 65. leta, ženske pa do 60. leta. V Sloveniji zakon trenutno določa, da je najnižja starostna doba za upokojitev za ženske 61, za moške pa 63 let, čeprav je morala Slovenija celoten evropski pravni red, vključno z direktivo o izvajanju načela enakega obravnavanja moških in žensk v poklicnih sistemih socialne varnosti, prevzeti do 1. maja 2004, ko je postala članica EU. Kar zadeva direktivo, so jo morale države članice v svoj pravni red prenesti do avgusta 2008 z možnim odlogom do avgusta 2009.

Ali to pomeni, da se Slovenija, podobno kot Grčija, lahko znajde pred evropskim sodiščem? Na Evropski komisiji odgovarjajo, da morajo v okviru nadzora nad izvajanjem direktive letos najprej opraviti analizo. Če bi Evropska komisija proti Sloveniji sprožila postopek zaradi kršenja zakonodaje evropskih skupnosti (infringement procedure), pa bi se v zadnji fazi tega postopka Slovenija zaradi neizenačene starostne dobe za upokojitev med ženskami in moškimi lahko znašla tudi pred evropskim sodiščem.

Iz torkove tiskane izdaje Dela