Tudi v primeru Nekrep sledi korupcije?

Ravnanje članov komisije za izredni interni strokovni nadzor, ki napačno ocenijo posamezne postopke pri zdravljenju bolnika in s tem omogočijo posameznim zdravnikom ali zdravstvenim zavodom, da se izognejo ugotavljanju odgovornosti, ustreza definiciji korupcije.

Objavljeno
10. junij 2009 14.18
Posodobljeno
10. junij 2009 14.18
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Ljubljana - Ravnanje članov komisije za izredni interni strokovni nadzor, ki napačno ocenijo posamezne postopke pri zdravljenju bolnika in s tem omogočijo posameznim zdravnikom ali zdravstvenim zavodom, da se izognejo ugotavljanju odgovornosti, ustreza definiciji korupcije, so sporočili iz Kosove komisije. Po neuradnih informacijah gre za zadevo Nekrep.

Komisija za preprečevanje korupcije je v današnjem načelnem mnenju zapisala, da je prejela pobudo za proučitev suma koruptivnega ravnanja članov komisije za izredni interni strokovni nadzor, ki v postopkih preverjanja zdravljenja določenega bolnika niso ugotovili nepravilnosti, nedoslednosti ali pomanjkljivosti, ampak so zaključili nadzor z ugotovitvijo, da so bili vsi diagnostični in terapevtski postopki opravljeni v skladu s sodobno medicinsko doktrino.

Komisija je na podlagi zakona o korupciji pridobila medicinsko in drugo dokumentacijo, potrebno za obravnavo prijave o sumu koruptivnega ravnanja članov komisije za izredni interni strokovni nadzor. Pri obravnavi primera komisija ni obravnavala postopkov zdravljenja, ampak zgolj postopek izvedbe izrednega internega strokovnega nadzora.

Kot piše v načelnem mnenju, zbrani podatki in ugotovitve dokazujejo, da so člani komisije za izredni interni strokovni nadzor pri obravnavi strokovnosti dela zdravstvenih delavcev in izvajanju strokovnih navodil razširjenih strokovnih kolegijev ravnali v nasprotju z dolžnim ravnanjem, ki jim ga narekujejo predpisi s področja zdravstvene dejavnosti in konkretno Pravilnik o internem strokovnem nadzoru, ter s tem omogočili posameznikom in zavodu, da so se ali bi se lahko izognili postopkom za ugotavljanje odgovornosti, kar je oblika nepremoženjske koristi. Komisija meni, da takšno ravnanje članov komisije za izredni interni strokovni nadzora ustreza definiciji korupcije po zakon o preprečevanju korupcije.

"Iz več pozneje pridobljenih zdravniških izvedenskih mnenj o zdravljenju je mogoče zaključiti, da je bila diagnostična obravnava z opravljenimi preiskavami in konzilijarnimi pregledi ustrezna in v skladu z medicinsko doktrino. Po ustrezno opravljeni diagnostiki pa ni bilo začeto ustrezno zdravljenje in premestitev v ustrezno drugo strokovno bolnišnično enoto, ki je v skladu s sklepi razširjenih strokovnih kolegijev o delitvi dela in sodelovanju s področja pediatrije pristojna za zdravljenje določenih bolezni," poudarja Kosova komisija.

Na podlagi navedenega izhaja, da člani komisije izrednega internega strokovnega nadzora niso ugotovili, da bi se moral primer obravnavati kot nujen primer, ki bi moral biti ustrezno zdravljen ter v skladu s strokovnimi navodili premeščen in obravnavan v pristojni bolnišnični enoti, piše v načelnem mnenju.

"Tako komisija za izredni interni strokovni nadzora ni ugotovila nestrokovnosti dela zdravstvenega osebja oz. ni ugotovila, da zdravljenje ni bilo izvedeno v skladu s sodobno medicinsko doktrino, saj ni ugotovila, da se pri zdravljenju ni ravnalo v skladu s strokovnimi navodili razširjenih strokovnih kolegijev, kar pomeni da komisija ni ugotovila, da zdravljenje ni bilo v skladu s sodobno medicinsko doktrino," še piše v načelnem mnenju.

V načelnem mnenju je Kosova komisija tudi zapisala, da je strokovni direktor zdravstvenega zavoda v skladu z določili 29. člena statuta zavoda in določbami Pravilnika pristojen za imenovanje komisije za izredni interni strokovni nadzor.