»UKC Maribor bo moral ukrepati!«

Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je včeraj dobil zapisnik komisije za ekspertni zunanji nadzor zaradi smrti 12-letnega Bora Nekrepa. Trije zdravniki imajo 15 dni časa za pritožbo.

Objavljeno
27. november 2008 22.17
Diana Zajec
Diana Zajec
Ljubljana - Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je včeraj dobil zapisnik komisije za ekspertni zunanji nadzor, ki je pred dvema tednoma na njihovi kliniki za pediatrijo proučila okoliščine zdravljenja 12-letnega Bora Nekrepa. O kalvariji, ki so jo prestali med hospitalizacijo v mariborski bolnišnici, sta v sredo javnosti spregovorila mama in oče zdaj že osem mesecev pokojnega otroka; Bora v UKC Ljubljana, kamor so ga pripeljali že v globoki komi, niso mogli več rešiti. Trije zdravniki, zoper katere je odvetnik staršev Andrej Pitako vložil kazenske ovadbe (dve zaradi suma malomarnega zdravljenja, ki ima za posledico smrt pacienta, eno pa zaradi suma povzročitve smrti iz malomarnosti), imajo 15 dni časa, da se pritožijo na ugotovitve zunanjih nadzornikov. Te še niso znane.

Generalni direktor direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje Janez Remškar je včeraj povedal, da se ugotovitve tokrat precej razlikujejo od ocene internega nadzora o zdravljenju Bora v UKC Maribor. Po tej »so bili vsi postopki opravljeni v skladu s sodobno medicinsko doktrino«. Vsebine aktualnega »zunanjega« poročila sicer ni hotel komentirati, a mariborska bolnišnica bo, kot je dejal, »v prihodnosti morala potegniti nekatere poteze in ukrepati«. Katere to bodo, za zdaj ni znano. Tudi po njegovem mnenju je bila polletna doba med internim in zunanjim nadzorom odločno predolga.

V UKC Maribor so v včerajšnjem pisnem odgovoru na vprašanja Dela pojasnili, da po izteku pritožbenega roka od odbora za strokovno-medicinska vprašanja, ki pri zdravniški zbornici proučuje ta tragični primer, pričakujejo predlog za izrek ukrepov. Ti so lahko zelo različni, od priporočila ali obveznega navodila, ki ga »obravnavani« zdravnik dobi zaradi ugotovljenih manjših strokovnih napak ali pomanjkljivosti, javnega opomina, dodatnega strokovnega izpopolnjevanja pa do odvzema licence, začasnega ali trajnega. Ena izmed možnosti je tudi obravnava na razsodišču zbornice.

Omenjeni odbor se bo oprl na mnenje iz tujine, ki ga še niso prejeli. Predsednica zdravniške zbornice Gordana Kalan Živčec je dejala, da le na osnovi doslej prejetih dokumentov dokončna presoja ni mogoča. Po njenem mnenju »potrebuje odbor za strokovno-medicinska vprašanja zaradi zapletenosti primera in zavezanosti k skrbnemu nadzoru ekspertno mnenje iz tujine. Po prejemu tega pa bo sprejel dokončno stališče«. Ko bo torej postopek končan - glede na zdajšnje ocene se to mora zgoditi še letos -, bodo v mariborskem UKC, kot so zagotovili, v skladu s poročilom takoj izvedli predlagane ukrepe in o njih obvestili javnost.

Iz službe za stike z javnostjo ministrstva za zdravje so sporočili, da minister Borut Miklavčič v primeru pokojnega Bora Nekrepa ne namerava naročiti strokovnega nadzora, ker so ga naročili že v UKC Maribor. Ministrstvo ponavadi odredi (le) upravni nadzor; za dodatni strokovni nadzor se lahko odloči, če za to obstajajo utemeljeni razlogi.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je povedala, da so v njihovem uradu takoj po prejetju pritožbe staršev umrlega otroka opravili vse potrebne poizvedbe in družino seznanili s pridobljenimi informacijami. Ker primer presega pristojnosti varuhinje, je zahtevo za ukrepanje naslovila na pristojne institucije. Tudi v UKC Maribor so včeraj potrdili, da so na začetku aprila od varuhinje dobili predlog za pojasnilo okoliščin otrokove bolezni in zdravljenja. Naslednji dan je strokovni direktor doc. dr. Anton Crnjac odredil interni strokovni nadzor.


Preberite še komentar v petkovi tiskani izdaji Dela!